Home
Class 11
PHYSICS
From what height must a block of ice be ...

From what height must a block of ice be dropped in order that it may melt completely. It is assumed that the whole of energy is retained by ice. Given that latent heat of ice `= 80 cal g^(-1)`.

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

From what minimum height a block of ice has to be dropped in order that 0.5% of ice melts on hitting the ground ?

The entropy change in melting 1g of ice at 0^@C . (Latent heat of ice is 80 cal g^(-1) )

Find out the minimum height from which a piece of ice should be dropped to the ground so that it melts completely. Assume that 20% of energy is lost. J = 4.2 xx 10^(7) erg cdot cal^(-1) and latent heat of fusion of ice = 80 cal cdot g^(-1) .

How much heat energy is required to melt 5 kg of ice ? Specific latent heat of ice = 336 J g^(-1)

From what height must a block of ice fall to just melt by the impact assuming that half of the heat generated is absorbed by ice? ( J=4.2 joules per calories and L=80 kilocalories per kg)

How much heat energy is required to melt 5 kg of ice? (Specific latent heat of ice = 336 Jg^(-1) )

Find out the minimum height from which a piece of ice at 0^(@)C should be dropped so that it melts completely. Assume that 50% of the energy lost due to its fall is responsible for the fusion of ice. J = 4.2 xx 10^(7) erg cdot cal^(-1) , latent heat of fusion of ice = 80 cal cdot g^(-1) .

Find out the minimum height from which a piece of ice at 0^(@)C should be dropped so that it melts completely due to its impact with the ground. Assume that half of the energy loss due to the fall is responsible for the fusion of ice. (Latent heat of fusion of ice = 80 cal cdot g^(-1), g = 980 cm cdot s^(-2) , J = 4.2 J cdot cal^(-1))

A coil of water of resistance 50 Omega is embedded in a block of ice and a potential difference of 210 V is applied across it. The amount of ice which melts in 1 second is [ latent heat of fusion of ice = 80 cal g^(-1) ]