Home
Class 11
PHYSICS
How much energy will be needed for a bod...

How much energy will be needed for a body of mass 100kg to escape from the earth- `(G = 10M//S^(2)` and radius of earth = 6.4 xx 10^(6) m)`

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

How much energy would be needed for a body of mass 10 kg to escape from the earth ? Take g= 10 m*s^(-2) and R_e=6400 km.

How much energy will be necessary for making a body of 500 kg escape from the earth [g=9.8 ms^(2)," radius of earth "=6.4xx10^(6)m]

Find the mass of earth (Given the radius of earth R= 6.4 xx 10^6 m) .

The energy required for a body of mass 1000 kg to escape from the attraction of the earth is (If radius of the earth is 6400 km and g=10m//s^(2) )

What is the force of gravity on a body of mass 150 kg lying on earth (Mass of earth =6 xx 10^(24) kg Radius of earth = 6 .4 xx 10^(6) m G= 6 .7 xx 10-11 Nm^2//kg^2)

How much energy should be supplied to a body of mass 500kg, so that it can escape from the gravitational pull of the earth? [g=10 m//s^(2) and R=6400 km]

If a spaceship orbits the earth at a height of 500 km from its surface, then determine its (i) kinetic energy, (ii) potential energy, and (iii) total energy (iv) binding energy. Mass of the satellite = 300 kg, Mass of the earth = 6xx10^(24) kg , radius of the earth = 6.4 xx 10^(6) m, G=6.67 xx 10^(-11) "N-m"^(2) kg^(-2) . Will your answer alter if the earth were to shrink suddenly to half its size ?

If a spaceship orbits the earth at a height of 500 km from its surface, then determine its (i) kinetic energy, (ii) potential energy, and (iii) total energy (iv) binding energy. Mass of the satellite = 300 kg, Mass of the earth = 6xx10^(24) kg , radius of the earth = 6.4 xx 10^(6) m, G=6.67 xx 10^(-11) "N-m"^(2) kg^(-2) . Will your answer alter if the earth were to shrink suddenly to half its size ?