Home
Class 11
CHEMISTRY
The energy of an excited H-atom is -3.4e...

The energy of an excited H-atom is `-3.4eV`. Calculate angular momentum of `e^(-)`

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The energy of an excited H-atom is -3.4eV. Calculate angular momentun of e^(-) in the given orbit.

The energy of an excited H-atom is -1.51 eV. Angular momentum of e^- in the given orbit will be

The energy of an excited H-atom is -1.51 eV. Angular momentum of e^- in the given orbit will be

The energy of hydrogen atom in excited state is -3.4 eV. The angular momentum of electron is

The energy of an excited hydrogen atom is -0.85 eV . Find the angular momentum of the electron. (h = 6.63 xx 10^(-34) J.s., pi = 3.142, E_(1) = -13.6 eV)

The energy of an electron in an excited hydrogen atom is -3.4 eV . Calculate the angular momentum of the electron according to Bohr's theory. (Given Rydberg's constant R=1.09737 xx 10^-7 m^-1, h=6.626176 xx 10^-34 Js, c=3 xx 10^8 ms^-1) .

The energy of electron in an excited hydrogen atom is -3.4eV . Its angular momentum according to bohr's theory will be

The energy of electron in an excited hydrogen atom is -3.4eV . Its angular momentum according to bohr's theory will be

The energy of an excited hydrogen atom is 0.38 eV. Its angular momentum is n . h/(2pi) . Find n

The energy of an excited hydrogen atom is 0.38 eV. Its angular momentum is n . h/(2pi) . Find n