Home
Class 11
PHYSICS
A metal bar 70 cm long and 4.00 kg in ma...

A metal bar 70 cm long and 4.00 kg in mass supported on two knife-edges placed 10 cm from each end. A 6.00 kg load is suspended at 30 cm from one end. Find the reactions at the knife- edges. (Assume the bar to be of uniform cross section and homogeneous.)

Text Solution

Verified by Experts


Figure 7.26 shows the rod AB, the positions of the knife edges `K_(1) and K_(2)` , the centre of gravity of the rod at G and the suspended load at P.
Note the weight of the rod W acts at its centre of gravity G. The rod is uniform in cross section and homogeneous, hence G is at the centre of the rod, `AB = 70 cm. AG = 35 cm, AP = 30 cm, PG = 5 cm, AK_(1)= BK_(2) = 10 cm and K_(1)G = K_(2)G = 25 cm`. Also, W= weight of the rod = `4.00 kg and W_(1)`= suspended load = `6.00 kg, R_(1) and R_(2)` are the normal reactions of the support at the knife edges.
For translational equilibrium of the rod,
`R_(1)+R_(2)-W_(1)-W=0` (i)
Note `W_(1) and W` act vertically down and `R_(1) and R_(2)` act vertically up.
For considering rotational equilibrium, we take moments of the forces. A convenient point to take moments about is G. The moments of `R_(2) and W_(1)` are anticlockwise (+ve), whereas the moment of `R_(1)` is clockwise (-ve).
For rotational equilibrium.
`-R_(1)(K_(1)G)+W_(1)(PG)+R_(2)(K_(2)G)=0` (ii)
It is given that `W = 4.00g N and W_(1) = 6.00g N`, where g = acceleration due to gravity. We take `g = 9.8 m//s^(2)`.
With numerical values inserted, from (i)
`R_(1)+R_(2)-4.00g-6.00g=0`
or `R_(1)+R_(2)=10.00gN` (iii)
`=98.00N`
From (ii), `– 0.25 R_(1) + 0.05 W_(1) + 0.25 R_(2) = 0`
or `R_(1) – R_(2) = 1.2g N = 11.76 N` (iv)
From (iii) and (iv), `R_(1) = 54.88 N`,
`R_(2) = 43.12 N`
Thus the reactions of the support are about 55 N at `K_(1) and 43 N` at `K_(2)`.
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Two cubes, each of edge 10 cm, are joined end to end. Find the surface area and volume of the resulting solid.

A rigid bar of mass 15 kg is supported symmetrically by three each 2.0 m long. Those at each end is to copper and the middle one is of iron. Determine the ratios of their diameters if each is to have the same tension.

Two spherical balls of mass 10 kg each are placed with their centers 10 cm apart. Find the gravitational force of attraction between them. (AS_(1))

A 1 kg block situated on a rough incline is connected to a spring of spring constant 100 Nm^(-1) as shown in Fig. 6.17. The block is released from rest with the spring in the unstreched position. The block moves 10 cm down the incline before coming to rest. Find the coefficient of friction between the block and the incline. Assume that the spring has a negligible mass and the pulley is frictionless.