Home
Class 11
PHYSICS
A 3m long ladder weighing 20 kg leans on...

A 3m long ladder weighing 20 kg leans on a frictionless wall. Its feet rest on the floor 1 m from the wall as shown in Fig.7.27. Find the reaction forces of the wall and the floor.

Text Solution

Verified by Experts


The ladder AB is 3 m long, its foot A is at distance `AC = 1 m` from the wall. From Pythagoras theorem, `BC = 2 sqrt(2) m`. The forces on the ladder are its weight W acting at its centre of gravity D, reaction forces `F_(1) and F_(2)` of the wall and the floor respectively. Force `F_(1)` is perpendicular to the wall, since the wall is frictionless. Force `F_(2)` is resolved into two components, the normal reaction N and the force of friction F. Note that F prevents the ladder from sliding away from the wall and is therefore directed toward the wall.
For translational equilibrium, taking the forces in the vertical direction,
`N – W = 0` (i)
Taking the forces in the horizontal direction, `F – F_(1) = 0` (ii)
For rotational equilibrium, taking the moments of the forces about A,
`2sqrt(2)F_(1)-(1//2)W=0` (iii)
Now `W = 20 g = 20 × 9.8 N = 196.0 N`
From (i) `N = 196.0 N`
From (iii) `F_(1)=W//4sqrt(2)=196.0//4sqrt(2)=34.6N`
From (ii) `F=F_(1)=34.6N`
`F_(2)=sqrt(F^(2)+N^(2))=199.0N`
The force `F_(2)` makes an angle `α` with the horizontal,
`tanalpha=N//F=4sqrt(2),alpha=tan^(-1)(4//sqrt(2))~~80^(@)`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A ladder leaning against a wall makes an angle of 60^(@) with the horizontal. If the foot of the ladder is 2.5 m away from the wall, find the length of the ladder

A 5 m long ladder is placed leaning towards a vertical wall such that it reaches the wall at a point 4 m high. If the foot of the ladder is moved 1.6 m towards the wall, find the distance by which the top of the ladder would slide upwards on the wall.

A ladder of length 2.6m is leaned against a wall. When it is at distance of 2.4 m from the foot of the wall, the top of the ladder touches the bottom edge of the window in the wall. It the foot of the ladder is moved 1.4 m towards the wall, it touches the top edge of the window. Find the height of the window.

A ladder 5 m long is leaning against a wall. The bottom of the ladder is pulled along the ground, away from the wall, at the rate of 2cm/s. How fast is its height on the wall decreasing when the foot of the ladder is 4 m away from the wall ?

A ladder, 5 meter long, standing on a horizontal floor, leans against a vertical wall. If the top of the ladder slides downwards at the rate of 10cm/sec then the rate at which the angle between the floor and the ladder is decreasing when lower end of the ladder is 2 meters from the wall is

A ladder 5cm long is leaning against a wall. The bottom of the ladder is pulled along the ground, away from the wall at the rate of 2cm/sec. How fast is its height on the wall decreasing when the foot of the ladder is 4m away from the wall?

A ladder of length 6 m makes an angle of 45^(@) with the floor while leaning against one wall of a room. If the foot of the ladder is kept fixed on the floor and it is made to lean against the opposite wall of the room, it makes an angle 60^(@) with the floor. Find the distance between these two walls of the room.