Home
Class 12
PHYSICS
Mercury violet (lambda = 4558 Å) is fall...

Mercury violet `(lambda = 4558 Å)` is falling on a photosensitive material `(phi = 2.5 eV)`. The speed of the ejected electrons is in `ms^(-1)` , about

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Light of wavelength lambda = 400 nm is incident on a photosensitive metal whose work function is 2 eV. The maximum kinetic energy of photo electrons emitted will be

A light of wavelength 5000 Å falls on a photosensitive plate with photoelectric work function 1.90 eV. Kinetic energy of the emitted photoelectrons will be (h = 6.63 xx 10^(-34)J.s)

Two radiation of photons energy 3eV and 4.5 eV successively illuminate a photosensitive metallic surface of work function 2.5 eV the ratio of the maximum speeds of the emitted electrons is :-

Violet light is falling on a photosensitive material causing ejection of photoelectrons with maximum kinetic energy of 1 eV . Red light falling on metal will cause emission of photoelectrons with maximum kinetic energy (approximately) equal to

Violet light is falling on a photosensitive material causing ejection of photoelectrons with maximum kinetic energy of 1 eV . Red light falling on metal will cause emission of photoelectrons with maximum kinetic energy (approximately) equal to

Light of wavelength 4000 Å falls on a photosensitive metal and a negative 2 V potential stops the emitted electrons. The work function of the material ( in eV) is approximately ( h = 6.6 xx 10^(-34) Js , e = 1.6 xx 10^(-19) C , c = 3 xx 10^(8) ms^(-1))

Light of wavelength 4000 Å falls on a photosensitive plate with photoelectric work function 1.96 eV. The K.E. of photoelectrons emitted will be :