Home
Class 11
PHYSICS
A block of mass 2 kg is placed on the fl...

A block of mass `2 kg` is placed on the floor of an elevator. The elevator is moving with an acceleration of
`6hat(i)+7hat(j)m//s^(2)`. If `●=0.5, g =10ms^(-2)`
and horizontal, vertically upward direactions are taken as `+ve x,y` axes, find frictional force actiong on the block.

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A block of mass of 2kg placed on the floor of on an elevator. Acceleration of elevator is 6 hati + 7 hatj ml s ^(2) If mu = 0.5 .g=10 ms ^(-2) and horizontal, vertically upward directions are taken as +ve x, +ve y axes. Then

A block of mass 2 kg rests on the floor of an elevator , which is moving down with an acceleration 'g' , then the apparent weight of the block is [ take g = 10 m//s^(2) ]

A block of mass 2 kg rests on the floor of an elevator , which is moving down with an acceleration 'g' , then the apparent weight of the block is [ take g = 10 m//s^(2) ]

A block of mass m kg is placed on a plank. The plank is moving with an acceleration 6 hat(i) + 6 hat(j) (in m//s^(2) ). The frictional force acting on the block is (mu = 0.5, g = 10 m//s^(2)) :

.A block is kept on the floor of an elevator at rest.The elevator starts descending with an acceleration of 12m/s^(2) .Find the displacement of the block during the first 0*2safter the start.Take g=10m/s^(2)

A 75 kg man stands in a lift. What force does the floor does the floor exert on him when the elevator starts moving upwards with an acceleration of 2.0ms^(-2) . ? Take g = 10 ms^(-2) .

A block of mass 'm' is placed on the floor of a lift, moving upward with an uniform acceleration a = g. ( mu is the coefficient of friction between block and the floor of lift). If a horizontal force of umg acts on the block, then horizontal acceleration of the body is .......