Home
Class 11
PHYSICS
The average depth of indian Ocean is abo...

The average depth of indian Ocean is about 3000 m. The fractional compression, `(triangleV)/(V)` of water at the bottom of the ocean is (Given Bulk modulus of the water `=2.2xx10^9Nm^-2` and `g=10ms^-2`)

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

the average depth of indian ocean is about 3000m.Thevalue of frictional compression ((DeltaV)/V) of water at the bottom of the ocean is (given that the bulk modulus of water is (2.2xx10^(9)Nm^(-2),g=9.8ms^(-2),PH_(2)O=1000kg.m^(-3))

The average depth of indian ocean is about 3000 m. What is the fractional compression, Delta V//V of water at the bottom of ocean ? (bulk modulus of water = 2.2 xx 10^(9) Nm^(-2) & g = 10 ms^(-2) )

The average depth of Indian Ocean is about 5 km. Calculate the fractional compression, (Delta V)/(V) of water at the bottom of the ocean, given that the bulk modulus of water is 2.2 xx 10 ^(9) Nm ^(-2) (Take g=10 ms ^(-2) )

The average depth of Indian Ocean is about 3000 m. Calculate the fractional compression, DeltaV//V , of water at the bottom of the ocean, given that the bulk modulus of water is 2.2xx10^(9)" N m"^(-2) . (Take g=10" m s"^(-2) )

The average depth of Indian Ocean is about 3000 m. Calculate the fractional compression, DeltaV//V , of water at the bottom of the ocean, given that the bulk modulus of water is 2.2xx10^(9)" N m"^(-2) . (Take g=10" m s"^(-2) )

The average depth of Indian Ocean is about 3000 m. Calculate the fractional compression, Delta V of water at the bottom of the ocean, given that the bulk modulus of water is 2.2 xx 10 ^(9) Nm ^(-2) ("Take" g = 10 ms ^(-2))