Home
Class 11
PHYSICS
The mass m of a body moving with a veloc...

The mass m of a body moving with a velocity v is given by `m=m_(0)/sqrt(1-v^(2)/c^(2))` where `m_(0)` = rest mass of body `=10 kg` and c = speed of light `=3xx10^(8) m//s`. Find the value of m at `v=3xx10^(7) m//s`

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Mass of photon moving with speed v is ……, m_(0) is rest mass of photon.

A particle moves with a speed of 1.5 xx10^(8) m/s. The ratio of its mass to its rest mass is

A body of mass m moving with a velocity v strikes a statioinalry body of mass m and sticks to it. What is the speed of the system?

If a particle moves with a speed of 1.5 xx 10^(8) m/s then the ratio of its mass to its rest mass is

Given KE=(1)/(2)mv^(2) . If m=10kg, v=5m//s then find the value of KE?

Given KE=(1)/(2)mv^(2) . If m=10kg, v=5m//s then find the value of KE?

Given KE=(1)/(2)mv^(2) . If m=10kg, v=5m//s then find the value of KE?

(Given : C = 3 xx 10^(8) m//s ) The speed of light in a transparent medium is 2 xx 10^(8) m//s . Find the absolute refraction index of medium .

If the refractive index of diamond is 2.4 find the velocity of light in diamond.(c= 3xx10^(8) m/s)