Home
Class 6
MATHS
PDF Solution bas 1 click me!!!...

PDF Solution bas 1 click me!!!

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The pH of Ba(OH)_(2) solution is 13 . The number millimoles of Ba(OH)_(2) present in 10 ml of solution would be

A solution of Ba(OH)_(2) is standardized with potassium acid phthalate (abbreviated KHP), KHC_(8)H_(8)O_(4) (M=204). If 1.530 g of KHP is titrated with 34.50 mL of the Ba(OH)_(2) solution, what is the molarity of Ba(OH)_(2) ?

The amount of H_2 S required to precipitate 1.69 g BaS from BaCl_2 solution is (Atomic weight Ba=137, S = 32 and H = 1) :

The amount of H_2 S required to precipitate 1.69 g BaS from BaCl_2 solution is (Atomic weight Ba=137, S = 32 and H = 1) :

Calculate normality of H_(2)SO_(4) solutions if 50 ml of it completely neutralise 250 ml. of 0.1 N Ba(OH)_(2) solutions.

The pH of an aqueous solution of Ba(OH)_(2) is 10 . If the K_(sp) of Ba(OH)_(2) is 1xx10^(-9) , then the concentration of Ba^(2+) ions in the solution in mol L^(-1) is