Home
Class 11
PHYSICS
The specific heat of a substance varies ...

The specific heat of a substance varies with temperature according to `c =0.2 +0.16 T + 0.024 T^(2)` with `T` in `"^(@)c` and `c` is `cal//gk`. Find the energy (in cal) required to raise the temp of `2g` substance from `0^(@)to 5^(@)C`

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The specific heat of a substance varies with temperature according to the function c = 0.20 + 0.14 T + 0.023T^(@) , with T in ""^(@)C and c in Cal//g.K , Find the energy required to raise the temperature of 1.0g of this substance from 5.0 ""^(@)C to 15""^(@)C .

The specific heat of a substance varies with temperature t("^@C) as c = 0.20 + 0.14t + 0.023t^2("cal"//"gm"^@C ) Heat required to raise the temperature of 2 gm of the substance from 5^@C " to " 15^@C is

The specific heat of a substance varies with temperature t(.^(@)C) as c=0.20+0.14t+0.023t^2 (cal//g^(@)//C) The heat required to raise the temperature of 2 g of substance from 5^@C to 15^@C will be

The specific heat of a substance varies with temperature t(.^(@)C) as c=0.20+0.14t+0.023t^2 (cal//g^(@)//C) The heat required to raise the temperature of 2 g of substance from 5^@C to 15^@C will be

An ice cube of mass 0.1 kg at 0^@C is placed in an isolated container which is at 227^@C . The specific heat s of the container varies with temperature T according to the empirical relation s=A+BT , where A= 100 cal//kgK and B = 2xx (10^-2) cal//kg . If the final temperature of the container is 27^@C , determine the mass of the container. (Latent heat of fusion for water = 8xx (10^4) cal//kg , specific heat of water =10^3 cal//kg-K ).

The specific heat of a substance varies as (3t^(2) + t) xx 10^(-3) cal/ g^(0) C. What is the amount of heat required to raise the temperature of 1 kg of substance from 10^(0)C " to " 20^(0) C ?