Home
Class 11
PHYSICS
A synchronous satellite goes around the ...

A synchronous satellite goes around the earth one in every 24 h. What is the radius of orbit of the synchronous satellite in terms of the earth's radius ? (Given: Mass of the earth , `M_(E)=5.98xx10^(24) kg,` radius of the earth, `R_(E)=6.37xx10^(6)m`, universal constant of gravitational , `G=6.67xx10^(-11)Nm^(2)kg^(-2)`)

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

What is the magnitude of the gravitational force between the earth and a 1 kg object on its surface? (Mass of the earth is 6 xx 10^(24) kg and radius of the earth is 6.4 xx 10^(6) m. )

An apple of mass 250 g falls from a tree. Calculate the acceleration of Earth towards the apple. Mass of the Earth =5.983xx10^(24)kg Radius of the Earth =6.378xx10^(6)mandG=6.67xx10^(-11)Nm^(2)kg^(-2)

Calculate the gravitational force due to the earth on mahendra who has mass of 75kg. [mass of earth =6xx10^24 kg " Radius of the earth " = 6.4xx10^6m , " Gravitational constant " (G) = 6.67xx10^(-11) Nm^2//kg^2 ]

A satellite orbits the earth at a height of 400 km above the surface. How much energy must be expended to rocket the satellite out of the earth's gravitational influence? Mass of the satellite = 200 kg, mass of the earth = 6.0xx 10^(24) kg, radius of the earth = 6.4 xx 10^(6) m, G = 6.67 xx 10^(-11) Nm^(2) kg^( 2)