Home
Class 11
PHYSICS
A motor cycle starts from rest and accel...

A motor cycle starts from rest and accelerates along a straight path at `2m//s^(2)`. At the starting point of the motor cycle there is a stationary electric siren. How far has the motor cycle gone when the driver hears the frequency of the siren at `94%` of its value when the motor cycle was at rest ? (Speed of sound = `330ms^(-2))`

A

147 m

B

196 m

C

49 m

D

98 m

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D

Motor cycle, u = 0, `a = 2 m//s^(2)`
Observer is in motion and source is at rest.
f' is the appeared frequency
`f' = ((upsilon - upsilon_(0))/(upsilon - (-upsilon_(S))))f = ((330 - upsilon_(0))/(330))f`
`rArr" "(f')/(f) = ((330 - upsilon_(0))/(330))`
`(0.94 f)/(f) = (330 - upsilon_(0))/(330)`
`upsilon_(0) = 19.8 m//s ~~ 20 m//s`
The distance of motor cycle is
`S = (upsilon_(0)^(2) - u^(2))/(2a) = ((19.8)^(2) - 0)/(4) = 98` m
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WAVES

    MODERN PUBLICATION|Exercise ASSERTION REASON TYPE QUESTIONS|11 Videos
  • WAVES

    MODERN PUBLICATION|Exercise MATCHING TYPE QUESTIONS|3 Videos
  • WAVES

    MODERN PUBLICATION|Exercise REVISION EXERCISES|107 Videos
  • UNITS AND MEASUREMENT

    MODERN PUBLICATION|Exercise CHAPTER PRACTICE TEST|15 Videos
  • WORK, ENERGY AND POWER

    MODERN PUBLICATION|Exercise Chapter Practice Test|16 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A motorcycle starts from rest and accelerates along a straight line at 2.2(m)/(s^2) . The speed of sound is 330(m)/(s) . A siren at the starting point remains stationary. When the driver hears the frequency of the siren at 90% of when motorcycle is stationary, the distance travelled by the motorcyclist is

A motor bike is initially at rest. It then starts and further accelerates by 3 m//s^(3) . At the rest position or at the starting point of motion there is a loud strong and stationary electric siren. What will be the distance travelled by the bike if the biker hears the siren frequency at 80% of its value when the bike was at rest. Speed of sound = 340 m/s.

A motor cycle moving with a speed of 5 m//s is subjected to an acceleration of 0.2 m//s^(2) . Calculate the speed of the motor cycle after 10 second, and the distance travelled in this time.

A motorboat starting from rest on a lake acceleration line at a constant rate of 3.0 m//s^(2) for 8.0 s . How far does the boat travel during this time ?

A disc of radius 0.1 m starts from rest with an angular acceleration of 4.4 rad//s^(2) .Then linear velocity of the point on its after 5 s is

A particle starts motion from rest and moves along a straight line. Its acceleration-time graph is shown. Find out speed of particle at t=2s and at t=3s .

A particle starts motion from rest and moves along a straight line. Its acceleration-time graph is shown. Find out speed of particle at t=2s and at t=3s.

Starting from rest, a particle confined to move along a straight line is accelerated at a rate of 5.0 m//s^(2) . Which one of the following statements accurately describes the motion of this particle ?

MODERN PUBLICATION-WAVES-MULTIPLE CHOICE QUESTIONS
  1. The end correction of a resonance column is 1 cm. If the shortest leng...

    Text Solution

    |

  2. Two sitar strings A and B playing the note 'Dha' are slightly out of t...

    Text Solution

    |

  3. A motor cycle starts from rest and accelerates along a straight path a...

    Text Solution

    |

  4. While measuring the speed of sound by performing a resonance column ex...

    Text Solution

    |

  5. The transverse displacement y(x, t) of a wave on a string is given by ...

    Text Solution

    |

  6. A travelling wave represented by y=Asin (omegat-kx) is superimpose...

    Text Solution

    |

  7. A granite rod of 60 cm length is clamped at its middle point and is se...

    Text Solution

    |

  8. A sonometer wire of length 1.5m is made of steel. The tension in it pr...

    Text Solution

    |

  9. A string 2.0 m long and fixed at its ends is driven by a 240 Hz vibrto...

    Text Solution

    |

  10. A train is moving on a straight track with speed 20ms^(-1). It is blow...

    Text Solution

    |

  11. A uniform string of length 20m is suspended from a rigid support. A sh...

    Text Solution

    |

  12. A pipe open at both ends has a fundamental frequency f in air. The pip...

    Text Solution

    |

  13. Two wires W(1) "and"W(2) have the same radius r and respective densit...

    Text Solution

    |

  14. A standing wave is formed by the superposition of two waves travelling...

    Text Solution

    |

  15. In the experiment to determine the speed of sound using a resonance co...

    Text Solution

    |

  16. A transverse sinusoidal wave moves along a string in the positive x-di...

    Text Solution

    |

  17. A hollow pipe of length 0.8m is closed at one end. At its open end a 0...

    Text Solution

    |

  18. A police car with a siren of frequency 8 KHz is moving with uniform ve...

    Text Solution

    |

  19. There will be no change in frequency or no Doppler effect if

    Text Solution

    |

  20. Which of the following is correct ?

    Text Solution

    |