Home
Class 12
PHYSICS
What is the (a) momentum (b) speed and (...

What is the (a) momentum (b) speed and (c) de-Broglie wavelength of an electron with kinetic energy of 120 eV. Given `h=6.6xx10^(-34)Js, m_(e)=9xx10^(-31)kg , 1eV=1.6xx10^(-19)J`.

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The de Broglie wavelength of an electron with kinetic energy 120 e V is ("Given h"=6.63xx10^(-34)Js,m_(e)=9xx10^(-31)kg,1e V=1.6xx10^(-19)J)

The de Broglie wavelength of an electron with kinetic energy 120 e V is ("Given h"=6.63xx10^(-34)Js,m_(e)=9xx10^(-31)kg,1e V=1.6xx10^(-19)J)

Find the wavelength of an electron having kinetic energy 10 eV. (h = 6.33 xx 10^(-34) J.s, m_(e) = 9 xx 10^(-31) kg)

Find the de Broglie wavelength of an electron with kinetic energy 9.6xx10^(-19) J .

if the de broglie wavelength of an electron is 0.3 nanometre, what is its kinetic energy ? [h=6.6xx10^(-34) Js, m=9xx10^(-31)kg, 1eV = 1.6xx10^(-19) J]

If de Broglie wavelength of an electron is 0.5467 Å, find the kinetic energy of electron in eV. Given h=6.6xx10^(-34) Js , e= 1.6xx10^(-19) C, m_e=9.11xx10^(-31) kg.

If de Broglie wavelength of an electron is 0.5467 Å, find the kinetic energy of electron in eV. Given h=6.6xx10^(-34) Js , e= 1.6xx10^(-19) C, m_e=9.11xx10^(-31) kg.

Calculate the (a) momentum and (b) de-Broglie wavelength of the electrons accelerated through a potential difference of 56V. Given, h=6.63xx10^(-34)Js, m_(e)=9.1xx10^(-31)kg, e=1.6xx10^(-19)C .

Calculate the (a) momentum and (b) de-Broglie wavelength of the electrons accelerated through a potential difference of 56V. Given, h=6.63xx10^(-34)Js, m_(e)=9.1xx10^(-31)kg, e=1.6xx10^(-19)C .

Calculate the de-Broglie wavelength of an electron of kinetic energy 100 eV. Given m_(e)=9.1xx10^(-31)kg, h=6.62xx10^(-34)Js .