Home
Class 12
PHYSICS
A sinusoidal voltage of peak value 283 V...

A sinusoidal voltage of peak value 283 V and frequency 50 Hz is applied to a series LCR circuit in which `R = 3Omega, L = 25.48 mH, and C = 796 muF`. Find (a) the impedance of the circuit, (b) the phase difference between the voltage across the source and the current, (c) the power dissipated in the circuit, and (d) the power factor.

Text Solution

Verified by Experts

(a) To find the impedance of the circuit, we first calculate `X_(L) and X_(C )`.
`X_(L)=2pi vL`
`=2xx3.14xx50xx25.48xx10^(-3)Omega=8Omega`
`X_(C )=(1)/(2pi vC)`
`=(1)/(2xx3.14xx50xx796xx10^(-6))=4Omega`
Therefore,
`Z=sqrt(R^(2)+(X_(L)-X_(C ))^(2))=sqrt(3^(2)+(8-4)^(2))`
`=5Omega`
(b) Phase difference, `phi="tan"^(-1) (X_(C )-X_(L))/(R )`
`=tan^(-1)((4-8)/(3))= -53.1^(@)`
Since `phi` is negative, the current in the circuit lags the voltage across the source.
(c) The power dissipated in the circuit is
`P=I^(2)R`
Now, `I= (i_(m))/(sqrt(2))=(1)/(sqrt(2)) ((283)/(5))=40A`
Therefore, `P=(40A)^(2)xx3Omega=4800W`
(d) Power factor `=cosphi=cos(-53.1^(@))=0.6`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A sinusoidal voltage of peak vale 283V and frequency 50Hz is applied to a series LCR circuit in which R=3Omega,L=25.48mHandC=786muF . Find: Impedance of the circuit.

A sinusoidal voltage of peak vale 283V and frequency 50Hz is applied to a series LCR circuit in which R=3Omega,L=25.48mHandC=786muF . The power factor.

A sinusoidal voltage of peak vale 283V and frequency 50Hz is applied to a series LCR circuit in which R=3Omega,L=25.48mHandC=786muF . The phase difference between the voltage across the source and the current.

In L.C.R. circuit , phase difference between voltage and current can be

A resistor of 200 Omega , an inductor of 25 mH and a capacitor of 15.0 mu F are connected in series to a 220 V, 50 Hz ac source. Calculate the current through the circuit. Also find the phase difference between the voltage across the source and the current.

A sinusoidal voltage of peak value 285 V is applied to a series LCR circuit in which resistor of resistance 5 W, pure Inductor of Inductance 28.5 mH and capacitor of capacitance 800 mu R are connected. Find the resonant frequency.

In a series LCR circuit R = 10 Omega and impedance Z = 20 Omega . Then the phase difference between the current and the voltage is