Home
Class 12
CHEMISTRY
A first order reaction takes 20 minutes ...

A first order reaction takes 20 minutes for 25% decomposition. Calculate the time when 75% of the reaction will be completed.
(Given, `log2=0.3010,log3=0.4771,log4=0.6021`)

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A first order reaction takes 20 minutes for 25% decomposition. Calculate the time when 75% of the reaction will be completed. Given : log 2 = 0.3010, log 3=0.4771, log 4 = 0.6021

A first order reaction takes 20 minutes for 25% decomposition . Calculate the time when 75% of the reaction will be completed. (Given : log 2 = 0.3010, log3 = 0.4771 log4 = 0.6021 )

A first order reaction takes 10 minutes for 25% decomposition. Calculate half life period of the reaction.

A first order reaction takes 40 min for 30% decomposition. Calculate t_(1//2) . (Given log 7 =0.845)

A first order reaction takes 40 min for 30% decomposition. Calculate t_(1//2) . (Given log 7 =0.845)

A first order reaction takes 40 minutes for 30% decomposition. Calculate t_(1//2) for this reaction (Given log 1.428 = 0.1548)