Home
Class 12
MATHS
The velocity of a particle moving in a s...

The velocity of a particle moving in a straight path is given by `u= 16t-4t^2` where u and t are measured in ft/s and second units respectively. If the initial displacement be 10 ft, find the displacement of the particle in t seconds.

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The velocity of a particle moving in a straight path is given by v=16t-4t^(2) where v and t measured in ft/s and second units respectively. If the initial displacement be 10 ft, find the displacement of the particle in t seconds.

The displacement of a particle moving in a straight line, is given by s = 2t^2 + 2t + 4 where s is in metres and t in seconds. The acceleration of the particle is.

The displacement of a particle moving in a straight line is given by x=2t^2+t+5 where x is expressed in metre and t in second. The acceleration at t = 2 s is

Average velocity of a particle moving in a straight line, with constant acceleration a and initial velocity u in first t seconds is.

Average velocity of a particle moving in a straight line, with constant acceleration a and initial velocity u in first t seconds is.

Average velocity of a particle moving in a straight line, with constant acceleration a and initial velocity u in first t seconds is.

The displacement of a particle moving in a straight line is given by s=t^(3)-6t^(2)+3t+4 meters.The velocity when acceleration is zero is "

A particle in moving in a straight line such that its velocity is given by v=12t-3t^(2) , where v is in m//s and t is in seconds. If at =0, the particle is at the origin, find the velocity at t=3 s .

The displacement of a particle moving along a straight line is given by s=3t^(3)+2t^(2)-10t. find initial velocity and acceleration of particle.

The displacement of a particle executing S.H.M. is given by y = 10 sin [6t + (pi)/(3)] where y is in metres and t is in seconds. Then the initial displacement and velocity of the particle is