Home
Class 11
PHYSICS
A woman pushes a trunk on a railway plat...

A woman pushes a trunk on a railway platform which has a rough surface. She applies a force of 100N over a distance of 10m. Thereafter, she gets progressively tired and her applied force reduces linearly with distance to 50N. The total distance through which trunk has been moved is 20m. Plot the force applied by the woman and the frictional force, which is 50N against the distance. Calculat the work done by the two forces over 20m.

Text Solution

Verified by Experts


The plot of the applied force is shown in Fig. 6.4. At `x= 20 m, F= 50 N (ne 0)`. We are given that the frictional force f is `|f|= 50 N`. It opposes motion and acts in a direction opposite to F. It is therefore, shown on the negative side of the force axis.
The work done by the woman is `W_(F) to` area of the rectangle ABCD + area of the trapezium CEID
`W_(F)= 100 xx 10+(1)/(2)(100+50)xx10`
`= 1000+750 = 1750 J`
The work done by the frictional force is `W_(f) to` area of the ractangle AGHI
`W_(f)= (-50) xx 20= -1000 J`
The area of the negative side of the force axis has a negative sign.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WORK, ENERGY AND POWER

    NCERT TAMIL|Exercise EXERCISES|46 Videos
  • WORK, ENERGY AND POWER

    NCERT TAMIL|Exercise EXERCISES (ADDITIONAL EXERCISES)|7 Videos
  • WAVES

    NCERT TAMIL|Exercise EVALUATION(IV. NUMERICAL PROBLEMS)|7 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

When a force is applied on a body, it can change

A force 'F' acts on an object and moves through a distance x. What is the work done by the force to move the object from x=0 to x=6 m ………….

If the object is at rest and no external force is applied on the object, the static friction acting on the object is

A box is pushed through a distance of 4m across a floor offering 100N resistance. How much work is done by the resisting force ?

A force F is applied on a block of mass M . The block is displaced through a distance d in the direction of the force. What is the work done by the force on the block? Does the internal energy change because of this work?

A mechanc unsrew a nut by applying a force of 140 N with a spanner of length 40 cm . What should be the length of the spanner if a force of 40 N is applied to unsrew the same nut ?