Home
Class 11
PHYSICS
The heat of a man pumps 5 litres of bloo...

The heat of a man pumps 5 litres of blood through the arteries per minute at a pressure of 150 mm of mercury. If the density of mercury be `13.6xx10^(3) kg//m^(3)` and `g=10 m//s^(2)` then the power of heat in watt is :

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The heart of a man pumps 5 liters of blood through the arteries per minute at a pressure of 150 mm of mercury. If the density of mercury be 13.6xx10^(3) kg//m^(3) and g=10 m//s^(2) then the power of heat in watt is :

The heart of a man pumps 5 liters of blood through the arteries per minute at a pressure of 150 mm of mercury. If the density of mercury be 13.6xx10^(3) kg//m^(3) and g=10 m//s^(2) then the power of heat in watt is :

The heart of a man pumps 5 litre of blood through the arteries per minute at a pressure of 150 mm of mercury.If the density of mercury be 13.6 xx10^(3) kg//m^(3)and g = 10 m//s^(2) then the power of heart in watt is :

The heart of man pumps 5 liter of blood through the arteries per minute at a pressure of 150 mm of mercury. If the density of mercury be 13.6 xx10^3 kg//m^3 and g= 10m//s^2 , The power of heart in watt is

The average human heart forces four litre of blood per minute through arteries a pressure of 125 mm. If the density of blood is 1.03xx10^(3)kg//m^(3) then the power of heart is :

The average human heart forces four litre of blood per minute through arteries a pressure of 125 mm. If the density of blood is 1.03xx10^(3)kg//m^(3) then the power of heart is :

The power of a heart which pumps 5 xx 10^(3) cc of blood per minute at a pressure of 120 mm of meteury (g = 10 ms^(-2) and density of Hg = 13.6 xx 10^(3) km^(3)) is

Calculate the kinetic energy per unit volume of a gas at a pressure of 10mm of Hg . (Density of Hg=13.6xx10^(3)kgm^(-3) and g=9.8ms^(-2) )