Home
Class 11
PHYSICS
Two blocks of mass m(1) = 6 kg and m(2) ...

Two blocks of mass `m_(1) = 6 kg` and `m_(2) = 3kg` are as shown in the diagram. Coefficient of friction between `m_(1)` and `m_(2)` and between `m_(1)` and `m_(2)` and between `m_(1)` and the surface is `0.5` and `0.4` , respectively . The maximum horizontal force that can be applied to the mass `m_(1)` so that they move without separation is

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Two blocks A and B of masses m_(A) = 1kg and m_(B) = 3kg are kept on the table as shown in figure. The coefficient of friction between A and B is 0.2 and between B and the surface of the table is also 0.2. The maximum force F that can be applied on B horizontally, so that the block A does not slide over the block B is ________ (in N): [Take g = 10 m//s^(2) ]

Two blocks m_(1)=1kg , m_(2)=2kg are placed one upon the other. m_(1) is kept on m_(2) . The force of static friction between m_(1) and m_(2) is 0.2 and between m_(2) and the horizontal surface and the floor is 0.28 . Calculate the maximum force that can be applied on m_(2) so that m_(1) and m_(2) does not get separated. (g=10ms^(-2))

Two blocks a and B of mass m_(A)=1kg and m_(B)=3kg are kept on the table as shown in figure the coefficient of friction between A and B is 0.2 and between B and the surface of the table is also 0.2 the maximum force F that can be applied on B horizontally, so that the block A does not slide over the block B is [Take g=10m//s^(2) ]

Two blocks of masses m_(1) = 10 kg and m_(2) = 20 kg are connected by a spring of stiffness k = 200 N/m. The coefficient of friction between the blocks and the fixed horizontal surface is mu = 0.1 . Find the minimum constant horizontal force F (in Newton) to be applied to m1 in order to slide the mass m_(2) . (Take g = 10 m//s^(2) )

Two blocks of masses m_(1) = 10 kg and m_(2) = 20 kg are connected by a spring of stiffness k = 200 N/m. The coefficient of friction between the blocks and the fixed horizontal surface is mu = 0.1 . Find the minimum constant horizontal force F (in Newton) to be applied to m1 in order to slide the mass m_(2) . (Take g = 10 m//s^(2) )

Two blocks M and m are arranged as shown in the diagram The coefficient of friction between the block is mu_(1) = 0.25 and between the ground and M is mu_(2) = (1)/(3) If M = 8 kg then find the value of m so that the system will remain at rest

Two blocks M and m are arranged as shown in the diagram The coefficient of friction between the block is mu_(1) = 0.25 and between the ground and M is mu_(2) = (1)/(3) If M = 8 kg then find the value of m so that the system will remain at rest