Home
Class 12
PHYSICS
If the velocity of a particle is given b...

If the velocity of a particle is given by `v=(180-16x)^((1)/(2))(m)/(s)`, then its acceleration will be

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

If velocity of a particle is given by v=2t^(2)-2 then find the acceleration of particle at t = 2 s.

If velocity of particle is given by v=2t^4 , then its acceleration ((dv)/(dt)) at any time t will be given by..

If velocity of particle is given by v=2t^4 , then its acceleration ((dv)/(dt)) at any time t will be given by..

Velocity of a particle is given as v = (2t^(2) - 3)m//s . The acceleration of particle at t = 3s will be :

Velocity of a particle is given as v = (2t^(2) - 3)m//s . The acceleration of particle at t = 3s will be :

If the velocity of a body related to displacement x is given by v=sqrt(5000+24x) m/s, then the acceleration of the body is _______ m//s^(2) .

The velocity time relation of a particle is given by v = (3t^(2) -2t-1) m//s Calculate the position and acceleration of the particle when velocity of the particle is zero . Given the initial position of the particle is 5m .