Home
Class 11
PHYSICS
As you have learnt in the text, a geosta...

As you have learnt in the text, a geostationary satellite orbits the earth at a height of nearly 36,000 km from the surface of the earth. What is the potential due to earth’s gravity at the site of this satellite ? (Take the potential energy at infinity to be zero). Mass of the earth `= 6.0 xx 10^(24) kg." radius" = 6400`km .

Text Solution

Verified by Experts

`-9.4 xx 10^(6)` J/kg
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • GRAVITATION

    NCERT BANGLISH|Exercise EXERCISES|26 Videos
  • KINETIC THEORY

    NCERT BANGLISH|Exercise ADDITIONAL EXERCISE|3 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

As you have learnt in the text ,a geostationary satellite orbits the earth at a height of nearly 36000 km from the surface of the earth. What is the potential due to earth's gravity at the site of this satellite? (Take the potential energy at infinity to be zero.) Mass of the earth= 6.0xx10^(24)kg , radius =6400 km.

A satellite of mass 250 kg is orbiting the earth at a height of 500 km above the surface of the earth. How much energy must be expended to rocket the satellite out of the gravitational influence of the earth? Mass of earth = 6 xx 10^24 kg Radius of earth = 6400km.

A satellite of mass m is revolving around the earth at a height x above the surface of the earth. The radius of the earth is R. If the acceleration due to gravity is g, the orbital speed of the satellite will be

At what height above the surface of the earth will the acceleration due to gravity be half of its value on the earth's surface ? Radius of the earth =6400 km.

An artificial satellite revolves around the earth in a circular orbit and is at a height of 300 km above the surface of the earth. Find the orbital speed and the time period of the satellite. The radius of the earth=6400 km, g=980 cm*s^(-2) .

Two satellites A and B of the same mass revolve around the earth in circular orbits. They are at heights of R and 3R respectively from the surface of the earth (R=radius of the earth). Find the ratio of their kinetic energies and potential energies.