Home
Class 11
PHYSICS
A body of mass 0.5 kg travels in a strai...

A body of mass 0.5 kg travels in a straight line with velocity `v= ax^(3/2)" where "a= 5m^(1/2)s^(-1)`. What is the work done by the net force during its displacement from x=0 to x= 2m?

Text Solution

Verified by Experts

`= 20 J`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WORK, ENERGY AND POWER

    NCERT GUJARATI|Exercise EXERCISES (ADDITIONAL EXERCISES)|5 Videos
  • WORK, ENERGY AND POWER

    NCERT GUJARATI|Exercise EXERCISES (ADDITIONAL EXERCISES)|5 Videos
  • WAVES

    NCERT GUJARATI|Exercise Exercises|27 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A body of mass 0.5 kg travels in a straight line with velocity v = ax^(3/2) "where " a=5m^(-1/2)s^(-1) . What is the work done by the net force during its displacement from x = 0 to x = 2 m ?

A body of mass 0.5 kg travels in a straight line with velocity v = ax^(3/2) where a = 5 m^(-1/2) s^(-1) . The work done by the net force during its displacement from x = 0 to x = 2 m is

Certain force acting on a 20 kg mass changes its velocity from 5ms^(-1) to 2ms^(-1) . Calculate the work done by the force.

A ball of mass 0.5 kg thrown upwards reaches a maximum height of 5m.Calculate the work done by the force of gravity during this vertical displacement considering the value of g =10m//s^(2) .

The velocity (v) of a particle of mass m moving along x-axis is given by v=alphasqrt(x) , where alpha is a constant. Find work done by force acting on particle during its motion from x=0 to x=2m :-

The velocity (v) of a particle of mass m moving along x-axis is given by v=alphax , where alpha is a constant. Find work done by force acting on particle during its motion from x=0 to x=2m :-

A body of mass 2 kg travels according to the law x (t) = pt + qt^(2) + rt^(3) where, q = 4m s^(-2) , p - 3m s^(-1) and r = 5m s^(-3) . The force acting on the body at t = 2s is

Two cars start off a race with velocities 2m // s and 4m // s travel in straight line with uniform acceleration 2m//s^(2) and 1m//s^(2) respectively. What is the length of the path if they reach the final point at the same time ?

NCERT GUJARATI-WORK, ENERGY AND POWER-EXERCISES
  1. Answer carefully, with reasons : What are the answers to (a) and (b)...

    Text Solution

    |

  2. Answer carefully, with reasons : If the potential energy of two bill...

    Text Solution

    |

  3. A body is initially at rest. It undergoes one-dimensional motion with ...

    Text Solution

    |

  4. A body is moving unidirectionally under the influence of a source of c...

    Text Solution

    |

  5. A body constrained to move along the z-axis of a coordinate system is ...

    Text Solution

    |

  6. An electron and a proton are detected in a cosmic ray experiment, the ...

    Text Solution

    |

  7. A rain drop of radius 2mm falls from a height of 500 m above the groun...

    Text Solution

    |

  8. A molecule in a gas container hits a horizontal wall with speed 200 ms...

    Text Solution

    |

  9. A pump on the ground floor of a building can pump up water to fill a t...

    Text Solution

    |

  10. The bob A of a pendulum released from 30^(@) to the vertical hits anot...

    Text Solution

    |

  11. The bob of a pendulum is released from a horizontal position. If the l...

    Text Solution

    |

  12. A trolley of mass 300 kg carrying sandbag of 25 kg is moving uniformly...

    Text Solution

    |

  13. A body of mass 0.5 kg travels in a straight line with velocity v= ax^(...

    Text Solution

    |

  14. The blades of a windmill sweep out a circle of area A. If the wind f...

    Text Solution

    |

  15. The blades of a windmill sweep out a circle of area A. What is the k...

    Text Solution

    |

  16. The blades of a windmill sweep out a circle of area A. Assume that t...

    Text Solution

    |

  17. A person trying to lose weight (dieter ) lifts a 10 kg mass , one thou...

    Text Solution

    |

  18. A person trying to lose weight (dieter ) lifts a 10 kg mass , one thou...

    Text Solution

    |

  19. A family uses 8 kW of power. Direct solar energy is incident on the ...

    Text Solution

    |

  20. A family uses 8 kW of power. Compare this area to that of the roof o...

    Text Solution

    |