Home
Class 12
PHYSICS
Calculate the de-Brogile wavelength of t...

Calculate the de-Brogile wavelength of the elctron orbiting in the `n=2` state of hydrogen atom.

Text Solution

Verified by Experts

Energy in orbit for which `n=2`.
`E=(-13.6)/(2^(2))eV=-3.4eV`
Now, `3.4xx1.6x10^(-19)=(hc)/(lambda)implies=(6.6xx10^(-34)xx3xx10^(8))/(3.4xx1.6xx10^(-19))=3.639xx10^(-7)=3639Å`.
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Find out the wavelength of the electron orbiting in the ground state of hydrogen atoms.

The de-Broglie wavelength of an electron in the ground state of the hydrogen atom is

Find the wavelength of electron orbiting in the first excited state of hydrogen atom.

If the radius of the first orbit of the hydrogen atom is 0.53 Å , then the de-Broglie wavelength of the electron in the ground state of hydrogen atom will be

The de-Broglie wavelength lambda_(n) of the electron in the n^(th) orbit of hydrogen atom is