Home
Class 12
PHYSICS
Abody is thrown with velocity (4i +3j) m...

Abody is thrown with velocity (4i +3j) metre per second. Its maximum height is (g =10 `ms^(-2)`)

A

2.5 m

B

0.8 m

C

0.9 m

D

0.45 m

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A body is thrown with velocity (4i+3j) metre per second. Its maximum height is

A body is thrown with velocity (4i+3j) metre per second. Its horizontal range and time of flight are

A body projected with velocity 30 ms^(-1) reaches its maximum height in 1.5 s. Its range is (g= 10ms^(-2) )

A body projected vertically up with a velocity of 20ms^(-1) returns to the ground with a velocity of 18ms^(-1) . The maximum height attained by the body is (g=10ms^(-2))