Home
Class 11
PHYSICS
The velocity of a particle is given by v...

The velocity of a particle is given by `v=(2t^(2)-3t+10)ms^(-1)`. Find the instantaneous acceleration at t = 5 s.

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The velocity of a particle is given by the equation, v = 2t^(2) + 5 cms^(-1) . Find the instantaneous acceleration at t_(2) = 4s

The velocity of a particle is given by v=(2t^(2)-4t+3)m//s where t is time in seconds. Find its acceleration at t=2 second.

The velocity of a particle is given by v=(2t^(2)-4t+3)m//s where t is time in seconds. Find its acceleration at t=2 second.

The velocity of a particle is given by v=(2t^(2)-4t+3)m//s where t is time in seconds. Find its acceleration at t=2 second.

The velocity of a particle is given by the equation, v = 2t^(2) + 5 cms^(-1) . Find the average acceleration during the time interval between t_(1) = 2s and t_(2) = 4s .

The velocity of a particle is given by v=(5t^(2)-2t+9)m//s where t is time in seconds. Find its acceleration at t=4 second.

The velocity of a particle is given by v=(4t^(2)-4t+3)m//s where t is time in seconds. Find its acceleration at t=1 second.

The velocity of a particle is given by v=(5t^(2)-6t+5)m//s where t is time in seconds. Find its acceleration at t=4 second.

The angular velocity of a particle is given by the equation omega =2t^(2)+5rads^(-1) . The instantaneous angular acceleration at t=4 s is