Home
Class 11
PHYSICS
How much energy in radiated per minute f...

How much energy in radiated per minute from the filament of an incandescent lamp at 3000 K, if the surface area is `10^(-4)m^(2)` and its emissivity is `0.4`? Stefan's constant `sigma = 5.67 xx 10^(-8) Wm^(-2)K^(-4)`.

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

How much energy is radiated per minute from the filament of an incandescent lamp at 3000 K , if the surface area is 10^-4 m^2 and it's emissivity is 0.4 ? Stefan's constant sigma = 5.67 × 10^-8 W m^-2 K^-4

Calculate the energy radiated per minute from a filament of an incandescent lamp at 3,000 K if the surface area is 10^(-4) m^(2) and its relative emitted is 0.425.

Calculate the energy radiated per second from the filament of an incandescent lamp at 2000K, if the surface area is 5.0 xx 10^(-5) m^(-2) and its relative emittance is 0.85 & sigma = 5.7 xx 10^(-8) W m^(-2) K^(-4)

Calculate power in watts radiated from a filament of an lamp at 2000 k, if the surface area is 0.5 cm^2 and its emissivity is 0.85 .

The operating temperature of a tungesten filament in an indandescent lamp is 2000 K and its emissivity is 0.3 . Find the surface area of the filament of a 25 watt lamp. Stefan's constant sigma = 5.67xx10^(-8) Wm^(-2)K^(-4)

The operating temperature of a tungesten filament in an indandescent lamp is 2000 K and its emissivity is 0.3 . Find the surface area of the filament of a 25 watt lamp. Stefan's constant sigma = 5.67xx10^(-8) Wm^(-2)K^(-4)

The operating temperature of a tungesten filament in an indandescent lamp is 2000 K and its emissivity is 0.3 . Find the surface area of the filament of a 25 watt lamp. Stefan's constant sigma = 5.67xx10^(-8) Wm^(-2)K^(-4)

A hot body at 800^@C is radiating 500 J of energy per minute. Calculate the surface area of the body if emissivity is 0.23 and Stefan's constant is 5.67 xx 10^(-8) Wm^(-2) K^(.-4) .

What will be the surface area of a filament of 200 W incandescent lamp at 2000 K. sigma = 5.67 xx 10^(-8) Wm^(-2) K^(-4) and emissivity e = 0.3?

The operating temperature of a tungsten filament in an incandescent lamp is 2000 K and it's emissivity is 0.3 . Find the surface area of the filament of a 25 watt lamp. Stefan's constant sigma = 5.67 × 10^-8 W m^-2 K^-4