Home
Class 11
PHYSICS
The difference in PE of an object of mas...

The difference in `PE` of an object of mass `10 kg` when it is taken from a height of `6400 Km` to `12800 Km` from the surface of the earth is `(M_(E)=6xx10^(24)kg)`

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Find the gravitational potential energy of a body of mass 10 kg when it is at a height of 6400 km from the earth's surface. [M (earth) = 6xx 10^24 kg, R(earth) =6400 km]

Find the gravitational potential energy of a body of mass 10 kg when it is at a height of 6400 km from the earth's surface. [Given : mass of the earth and radius of the earth.]

Find the height from the surface of the moon where the value of 'g' is equal to the value of 'g' at a height of 57,600 km from the surface of the Earth. (Take, mass of the Earth, M_(E) = 6 xx 10^(24) kg, Mass of the moon, M_(m) = 7.3 xx 10^(22) kg, radius of the Earth, R_(E) = 6400 and radius of the moon, R_(m) = 1740 km )

What is the work done in taking an object of mass 1kg from the surface of the earth to a height equal to the radius of the earth ? ( G = 6.67 xx 10^(-11) Nm^(2)//Kg^(2) , Radius of the earth = 6400 km, Mass of the earth = 6 xx 10^(24) kg .)

What is the work done in taking an object of mass 1kg from the surface of the earth to a height equal to the radius of the earth? ( G = 6.67 xx 10^(-11) Nm^2//kg^2 , Radius of the earth =6400km, Mass of the earth = 6 xx 10^24 kg.)

Calculate the K.E, P.E, Total energy and Binding energy of an artificial satellite of mass 2000kg orbiting at a height of 3600 km above the surface of the earth Given: G = 6.67 xx 10^-11 Nm^2//kg R= 6400 km= 6.4 xx 10^6 m M= 6 xx 10^24 kg m = 2000 kg h = 3600 km = 3.6 xx 10^6 m