Home
Class 11
PHYSICS
Force acting on a block moving along x-a...

Force acting on a block moving along x-axis is given by
`F = - ((4)/(x^(2)+2))N`
The block is displaced from `x = - 2m` to `x = + 4m`, the work done will be

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The only force acting on a block is along x-axis is given by P=-((4)/(x^(2)+2))N , When the block moves from x= -2 m to x = 4 m, the change in kinetic energy of block is-

The only force acting on a block is along x-axis is given by P=-((4)/(x^(2)+2))N , When the block moves from x= -2 m to x = 4 m, the change in kinetic energy of block is-

The force acting on a bod moving parallel to the X-axis is F=3x+2x^(2) . What is the work done in displacing the body from x=1 to x=2 ?

A force of (4x^(2)+3x)N acts on a particle which displaces it from x=2m to x = 3m . The work done by the force is

The work done by a force F = - 5x^(4) hat(i) N in displacing a dody from, x = 2 m to x = - 2 m is

A force of (4x^(2)+3x)N acts on a particle which displaces it from x=2m to x=3m. The work done by the force is

A block is constrained to move along x axis under a force F=-(2x)N . Find the work done by the force when the block is displaced from x=2 m to x = 4m