Home
Class 11
PHYSICS
On taking a solid rubber ball from t...

On taking a solid rubber ball from the surface to the bottom of a lake `100m` deep, the reduction in volume is found to eb `0.5%` if the density of water si `10^(3) kgm^(-3)` and `g = 10 ms^(-1)`, find the bulk modulus of rubber.

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

On taking a solid ball of rubber from the surface to the bottom of a lake of 200m depth, the reduction in the volume of ball is 0.1%. The density of water of the lakes is 10^(3) kgm^(-3) . Calculate the value off bulk modulus elasticity of rubber, g = 10ms^(-2) .

In taking a solid ball of rubber from the surface to the bottom of a lake of 180 m depth, reduction in the volume of the ball is 0.01 % . The density of water of the lake is 1xx10^(3) kg//m^(3) . Determine the value of the bulk modulus of elasticity of rubber . (g = 9.8 m//s^(2))

In taking a solid ball of rubber from the surface to the bottom of a lake of 180 m depth, reduction in the volume of the ball is 0.01 % . The density of water of the lake is 1xx10^(3) kg//m^(3) . Determine the value of the bulk modulus of elasticity of rubber . (g = 9.8 m//s^(2))

A solid rubber ball is carried from the surface to the bottom of a 200 m deep pond as a result of which its volume decreases by 0.1 %. The denisty of pond water is 1.0xx10^(3)kg//m^(3). If g=10m//s^(2) then the bulk modulus of elasticity of rubber will be _______ in N//m^(2).

A solid rubber ball is carried from the surface to the bottom of a 200 m deep pond as a result of which its volume decreases by 0.1 %. The denisty of pond water is 1.0xx10^(3)kg//m^(3). If g=10m//s^(2) then the bulk modulus of elasticity of rubber will be _______ in N//m^(2).

The volume of a solid rubber ball, when it is carried from the surface to the bottom of a 200 m deep lake decreases by 1%. Find the bulk modulus of rubber ball .

When a rubber ball is taken to the bottom of a sea of depth 1400 m the volume decreases by 2% . The Bulk modulus of rubber ball is (density of water is 1g//cm^3 and g =10 m//s^2

When a rubber ball is taken to the bottom of a sea o depth 1400 m ts volume detreases by 2%. The Bulk modulus of rubber ball is (density of water is 1g cc and g =10 m//s^2

If a rubber ball is taken at the depth of 200 m in a pool, its volume decreases by 0.1% If the density of the water is 1xx10^(3)Kg//m^(3)"and"g=10ms^(2), then the volume elasticity in N//m2 will be