Home
Class 11
PHYSICS
The force acting on a window of area 50c...

The force acting on a window of area `50cm xx 50cm` of a submarine at a depth of `2000 m` in an ocean, the interior of which lis maintained at sea level atmospheric pressure is (Density of sea water = 10^(3)kgm^(-3), g = 10ms^(-2)`)

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The force acting on a window of are 50 xx 50 cm of a submarine at a depth of 2000 m in an ocean ,the interior of which is maintained at sea level atmospheric pressure is (density of sea water = 10 ^(3) kg m^(-3) ,g = 10 m s^(-2) )

The force acting on a window of are 50 xx 50 cm of a submarine at a depth of 2000 m in an ocean ,the interior of which is maintained at sea level atmospheric pressure is (density of sea water = 10 ^(3) kg m^(-3) ,g = 10 m s^(-2) )

The force acting on a window of area 50cmxx50cm of a submarine at a depth of 2000 m in an ocean, interior of which is maintained at sea level atmospheric pressure is (Density fo sea water =10^3kg,m^-3,g=ms^-2 )

At a depth of 1000 m in an ocean (a) what is the absolute pressure? (b) what is the gauge pressure? (c ) Find the force acting on the window of area 20 cm xx 20cm of a submarine at this depth, the interior of which is maintained at sea-level atmospheric pressure. The density of sea water is 1.03 xx 10^(3) kg m^(-3) , g=10ms^(-2) . Atmospheric pressure = 1.01 xx 10^(5) Pa .

At a depth of 1000 m in an ocean (a) What is the absolute pressure ? (b) What is the gauge pressure ? © Find the force acting on the window of area 20cmxx20cm of a submarine at this depth the interior of which is maintained at sea level atmospheric pressure. (the density of sea water =1.03xx10^(3)xx10^(3)kgm^(-3),g=10ms^(-2))

At a depth of 1000 m in an ocean (a) what is the absolute pressure? (b) what is the auge pressure? (c ) Find the force acting on the windown of area 20 cm xx 20cm of a submarine at this depth, the interior of which is maintained at sea-level atmospheric pressure. The density of sea water is 1.03 xx 10^(3) kg m^(-3) , g=10ms^(-2) . Atmospheric pressure = 1.01 xx 10^(5) Pa .

At a depth of 1000m in an ocean (a) What is the absolute pressure? (b) what is the gauge pressure? (c ) find the force acting on the window of area 20cm times 20 cm of a submarine at this depth, the interior of which is maintained at sea level atmospheric pressure. the density of sea water is 1.03 times 10^3 kg m^-3 . g=10 ms^-2