Home
Class 11
PHYSICS
For a particle moving along a straight l...

For a particle moving along a straight line, its velocity 'v' and displacement 's' are related as `v^(2) = cs`, here c is a constant. If the displacement of the particle at `t = 0` is zero, its velocity after 2 sec is:

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A particle is moving in a straight line and its velocity varies with its displacement as v=sqrt(4+4s) m/s. Assume s=0 at t=0. find the displacement of the particle in metres at t=1s.

A particle moves along a straight line its velocity dipends on time as v=4t-t^(2) . Then for first 5 s :

A particle moves along a straight line its velocity dipends on time as v=4t-t^(2) . Then for first 5 s :

A particle moving in a straight in a straight line has velocity and displacement equation as v = 4 sqrt(1 + s) , where v is in m/s and s is in m. The initial velocity of the particle is:

Velocity of a particle moving in a straight line varies with its displacement as v = sqrt(4+4x)m//s where x is displacement. Displacement of particle at time t = 0 is x = 0. Find displacement (in m) of particle in 2 sec.

For a particle moving in a straight line, the displacement of the particle at time t is given by S=t^(3)-6t^(2) +3t+7 What is the velocity of the particle when its acceleration is zero?