Home
Class 12
CHEMISTRY
The mass of 1 mole of neutrons (m(n) = 1...

The mass of 1 mole of neutrons `(m_(n) = 1.675 xx 10^(-27)` kg) is:

A

`1.800xx10^(-3)` kg

B

`1.008xx10^(-4)` kg

C

`1.080xx10^(-3)` kg

D

`1.008xx10^(-3)` kg

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D

Mass of 1 mole
`=1.675xx10^(-27)xx6.02xx10^(23) kg=1.008xx10^(-3)` kg.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    ERRORLESS |Exercise Ordinary Thinking (Objective Questions) Chemical stochiometry|42 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    ERRORLESS |Exercise Ordinary Thinking (Objective Questions) Oxidation, Reduction, Oxidizing and Reducing agent|54 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    ERRORLESS |Exercise Ordinary Thinking (Objective Questions) Atomic, Molecular and Equivalent masses|61 Videos
  • SOLUTION

    ERRORLESS |Exercise JEE SECTION (JEE (Advanced)2018) (Numeric answer type questions)|3 Videos
  • THERMODYNAMICS AND THERMOCHEMISTRY

    ERRORLESS |Exercise JEE section (JEE (Advanced) 2018) Numeric answer type questions|2 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the velocity of a neutron having de Broglie wavelength of 10 fermi. Mass of neutron, m_(n) = 1.7 xx 10^(-27)kg . Neglect the relative effects.

A neutron moving with a speed u strikes a hydrogen atom in ground state in ground toward it with the same speed Find the minimum speed of the neutron for which ineleastic (completely or perially) collision may take place .The mass of neutron = mass of hydrogen = 1.67 xx 10^(-27)kg

(i) Calculate the total number of electrons present in one mole of methane. (ii) Find (a) the total number and (b) the total mass of neutrons in 7 mg " of " ""^(14)C . (Assume that mass of a neutron = 1.675 xx 10^(-27) kg) . (iii) Find (a) the total number and (b) the total mass of protons in 34 kg of NH_3 at STP. Will the answer change if the temperature and pressure are changed?

There is a stream of neutrons with a kinetic energy of 0.0327 eV . If the half-life of neutrons is 700 s , what fraction of neutrons will decay before they travel is distance of 10 m ? Given mass of neutron = 1.676 xx 10^(-27) kg .

A neutron, one of the constituents of a nucleus, is found to pass two points 60 metres apart in a time interval of 1.8 xx 10^(-4) sec . The mass of the neutron is 1.67 xx 10^(-27) kg . Assuming that the speed is constant, its kinetic energy is

There is a stream of neutrons with kinetic energy of 0.0327 eV. If half life of neutrons is 700s, what fraction of neutrons will decay before they travel a distance of 10m? Take mass of neutron = 1.675xx10^(-27)kg.

Find the rest mass energy of a proton in MeV. [m_(p) = 1.673 xx 10^(-27) kg]

ERRORLESS -SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY-Ordinary Thinking (Objective Questions) The mole concept
  1. The number of moles of BaCO(3) which contains 1.5 moles of oxygen atom...

    Text Solution

    |

  2. 250 ml of a sodium carbonate solution contains 2.65 grams of Na(2)CO(3...

    Text Solution

    |

  3. The mass of 1 mole of neutrons (m(n) = 1.675 xx 10^(-27) kg) is:

    Text Solution

    |

  4. Which has maximum number of atoms

    Text Solution

    |

  5. In INCORRECT statement for 14 g of CO is .

    Text Solution

    |

  6. The total number of protons in 10g of calcium carbonate is (N(0) = 6.0...

    Text Solution

    |

  7. The number of formula units of calcium fluoride CaF(2) present in 146....

    Text Solution

    |

  8. Volume occupied by one molecule of water (density = 1 g cm^(-3))

    Text Solution

    |

  9. The number of gram atom of oxygen in 6.02xx10^(24) CO molecules is

    Text Solution

    |

  10. The number of moles of hydrogen that can be added to 1 mole of an oil ...

    Text Solution

    |

  11. Mass of 0.1 moleof methane is

    Text Solution

    |

  12. Sodium nitrate on reduction with Zn in presence of NaOH solution produ...

    Text Solution

    |

  13. 1 mole of methylamine on reaction with nitrous acid gives at NTP:

    Text Solution

    |

  14. 100 mL of O(2) and H(2) are kept at same temperature and pressure. Wha...

    Text Solution

    |

  15. Common salt obtained from sea water contains 95% NaCl by mass. The app...

    Text Solution

    |

  16. Which of the following is Loschmidt number

    Text Solution

    |

  17. Assertion: Volume of a gas is inversely proportional to the number of ...

    Text Solution

    |

  18. Assertion : One mole of SO(2) contains double the number of molecules ...

    Text Solution

    |

  19. Assertion : 22.4 L of N(2) at NTP and 5.6 L O(2) at NTP contain equal ...

    Text Solution

    |

  20. Assertion: As mole is the basic chemical unit, the concentration of th...

    Text Solution

    |