Home
Class 12
CHEMISTRY
Volume occupied by one molecule of water...

Volume occupied by one molecule of water (density = 1 g `cm^(-3)`)

A

`3.0xx10^(-23) cm^(3)`

B

`5.5xx10^(-23) cm^(3)`

C

`9.0xx10^(-23) cm^(3)`

D

`6.023xx10^(-23)` cm

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

`m=Vxxd`
`18=Vxx1 implies V=18 ml`
`6.02xx10^(23)` molecules occupied `=18 cm^(3)`
1 molecule occupied `=18/(6.02xx10^(23))=3xx10^(-23) cm^(3)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    ERRORLESS |Exercise Ordinary Thinking (Objective Questions) Chemical stochiometry|42 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    ERRORLESS |Exercise Ordinary Thinking (Objective Questions) Oxidation, Reduction, Oxidizing and Reducing agent|54 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    ERRORLESS |Exercise Ordinary Thinking (Objective Questions) Atomic, Molecular and Equivalent masses|61 Videos
  • SOLUTION

    ERRORLESS |Exercise JEE SECTION (JEE (Advanced)2018) (Numeric answer type questions)|3 Videos
  • THERMODYNAMICS AND THERMOCHEMISTRY

    ERRORLESS |Exercise JEE section (JEE (Advanced) 2018) Numeric answer type questions|2 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Volume occupied by 1 mole water (density = 1 g cm^-3 ) is

What is the volume of one molecules of water (density of H_(2) O = 1 g cm^(-3) ) b. What is the radius of the water molecule assuming it be spherical. c. Calculate the radius of the oxygen atom, assuming the oxygen atom occupies half of the volume occupied by the water molecule.

If the density of water is 1 g cm^(-3) then the volume occupied by one molecule of water is approximately

The density of water at 4^(@)C is 1.0 xx 10^(3)kg m^(-3) . The volume occupied by one molecule of water is approximately (N_(A) = 6.0 xx 10^(23)) :

ERRORLESS -SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY-Ordinary Thinking (Objective Questions) The mole concept
  1. The mass of 1 mole of neutrons (m(n) = 1.675 xx 10^(-27) kg) is:

    Text Solution

    |

  2. Which has maximum number of atoms

    Text Solution

    |

  3. In INCORRECT statement for 14 g of CO is .

    Text Solution

    |

  4. The total number of protons in 10g of calcium carbonate is (N(0) = 6.0...

    Text Solution

    |

  5. The number of formula units of calcium fluoride CaF(2) present in 146....

    Text Solution

    |

  6. Volume occupied by one molecule of water (density = 1 g cm^(-3))

    Text Solution

    |

  7. The number of gram atom of oxygen in 6.02xx10^(24) CO molecules is

    Text Solution

    |

  8. The number of moles of hydrogen that can be added to 1 mole of an oil ...

    Text Solution

    |

  9. Mass of 0.1 moleof methane is

    Text Solution

    |

  10. Sodium nitrate on reduction with Zn in presence of NaOH solution produ...

    Text Solution

    |

  11. 1 mole of methylamine on reaction with nitrous acid gives at NTP:

    Text Solution

    |

  12. 100 mL of O(2) and H(2) are kept at same temperature and pressure. Wha...

    Text Solution

    |

  13. Common salt obtained from sea water contains 95% NaCl by mass. The app...

    Text Solution

    |

  14. Which of the following is Loschmidt number

    Text Solution

    |

  15. Assertion: Volume of a gas is inversely proportional to the number of ...

    Text Solution

    |

  16. Assertion : One mole of SO(2) contains double the number of molecules ...

    Text Solution

    |

  17. Assertion : 22.4 L of N(2) at NTP and 5.6 L O(2) at NTP contain equal ...

    Text Solution

    |

  18. Assertion: As mole is the basic chemical unit, the concentration of th...

    Text Solution

    |

  19. Assertion : Atomicity of oxygen is 2. Reason : 1 mole of an element ...

    Text Solution

    |

  20. In which case is the number of molecules of water maximum?

    Text Solution

    |