Home
Class 12
CHEMISTRY
What volume of hydrogen gas at 273 K and...

What volume of hydrogen gas at 273 K and 1 atm. Pressure will be consumed in obtaining 21.6 g elemental boron (Atomic mass=10.8) from the reduction of boron trichloride by hrogen?

A

22.4 L

B

89.6 L

C

67.2 L

D

44.8 L

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

`BCl_(3)+3[H] rarr B+3HCl`
`BCl_(3)+3/2 H_(2) rarr B+3 HCl, B=216/10.8=2` mole
`B equiv 3/2 H_(2)`
I mole `equiv 3/2` mole, 2 mole `equiv 3` mole
`V=3xx22.4=67.2 L`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    ERRORLESS |Exercise JEE Section (Only one choice correct answer)|47 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    ERRORLESS |Exercise JEE Section (More than one correct answer)|12 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    ERRORLESS |Exercise Ordinary Thinking (Objective Questions) Redox reaction and Method for balancing Redox reaction|21 Videos
  • SOLUTION

    ERRORLESS |Exercise JEE SECTION (JEE (Advanced)2018) (Numeric answer type questions)|3 Videos
  • THERMODYNAMICS AND THERMOCHEMISTRY

    ERRORLESS |Exercise JEE section (JEE (Advanced) 2018) Numeric answer type questions|2 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

what volume of hydrogen gas , at 273 K and 1 atm pressure will be consumed in obtaining 21.6 g of elemental boron (atomic mass=10.8) from the reduction of boron trichloride by hydrogen ?

What volume of hydrogen gas at 273K and 1 atm pressure will be consumed in obtaining 21.6g of elemential boron (Atomic mass = 10.8) from the reduction of boron trichloride by hydrogen?

What volume of H_(2) at 273 K and 1 atm will be consumed in obtaining 21.6 g of elemental boron (atomic mass of B = 10.8) from the reduction of BCl_(3) with H_(2) .

Volume of 0.5 mole of a gas at 1 atm. Pressure and 273 K is

What is the volume of 6 g of hydrogen at 1.5 atm and 273^(@)C ?