Home
Class 12
CHEMISTRY
What volume of 90% alcohol by weight (d ...

What volume of 90% alcohol by weight `(d = 0.8 g mL^(-1))` must be used to prepared `80 mL` of 10% alcohol by weight `(d = 0.9 g mL^(-1))`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
10
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    ERRORLESS |Exercise JEE Section (Matrix Match type questions)|3 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    ERRORLESS |Exercise JEE Section (Comprehension type questions)|11 Videos
  • SOLUTION

    ERRORLESS |Exercise JEE SECTION (JEE (Advanced)2018) (Numeric answer type questions)|3 Videos
  • THERMODYNAMICS AND THERMOCHEMISTRY

    ERRORLESS |Exercise JEE section (JEE (Advanced) 2018) Numeric answer type questions|2 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

60 ml of a ''x'' % w/w alcohol by weight (d = 0.6 g//cm^(3) ) must be used to prepare 200 cm^(3) of 12% alcohol by weight (d = 0.90 g//cm^(3)) . Calculate the value of ''x'' ?

What volume of 75% alcohol by weight (d-0.80g//cm^(3)) must be used to prepare 150 cm^(3) of 30 % alcohal by mass (d=0.90g//cm^(3)) ?

X mL of a 60% w/w alcohol by weight (d = 0.6gm//mL) must be used to prepare 200 mL of 12% alcohol by weight (d=0.6gm//mL) . Then the value of X will be :

What volume of 95% H_(2) SO_(4) by weight (d = 1.85 g mL^(-1)) and what mass of water must be taken to prepare 100 mL of 15% solution of H_(2) SO_(4) (d = 1.10 g mL^(-1))

Calculate the volume of 80% H_(2)SO_(4) by weight (density = 1.80 g mL^(-1) ) required to preapre 1L of 0.2 M H_(2)SO_(4) .

Calculate the volume of 80% H_(2)SO_(4) by weight (density = 1.8 g/ml) required to prepare 1L of 0.2 M solution.

ERRORLESS -SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY-JEE Section (Integer type questions)
  1. The oxidation number of Mn in the product of alkaline oxidative fusion...

    Text Solution

    |

  2. A student of performs a titration with different burettes and finds ti...

    Text Solution

    |

  3. Among the following , the number of elements showing only one non-zero...

    Text Solution

    |

  4. A decapeptide (Mol. Wt. 769) on complete hydrolysis gives glycine (Mol...

    Text Solution

    |

  5. The difference in the oxidation numbers of two types of sulphul atoms ...

    Text Solution

    |

  6. The answer to each of the following questions is a single digit intege...

    Text Solution

    |

  7. 29.2% (w//w) HCl stock, solution has a density of 1.25 g mL^(-1). The ...

    Text Solution

    |

  8. In dilute aqueous H(2)SO(4) the complete diaquadioxalatoferrate (II) i...

    Text Solution

    |

  9. in neutral or faintly alkaline solution, 8 moles of permanganate anion...

    Text Solution

    |

  10. Washing soda (Na(2)CO(3).10 H(2)O) is widely used in softening of hard...

    Text Solution

    |

  11. In the following reaction xZn+yHNO(3)("dil") rarr aZn(NO(3))(2)+bH(2...

    Text Solution

    |

  12. CN^(ө) ion is oxidised by a powerful oxidising agent to NO(3)^(ө) and ...

    Text Solution

    |

  13. What is the n-factor for the phenol in the following reaction Phenol o...

    Text Solution

    |

  14. The value of n in the molecular fromula Ben Al2Si6 O(18).

    Text Solution

    |

  15. A sample contains a mixtrure of NaHCO(3) and Na(2)CO(3). HCl is adde...

    Text Solution

    |

  16. What volume of 90% alcohol by weight (d = 0.8 g mL^(-1)) must be used ...

    Text Solution

    |