Home
Class 12
PHYSICS
If the electric field associated with a ...

If the electric field associated with a radiation of frequency 10 MHz is `E=10 sin (kx - omega t)` mV/m then its energy density is …. `J m^(-3)`. [epsilon_(0) = 8.85xx10^(-12)C^(2)N^(-1)m^(-2)]`

A

`4.425xx10^(-16)`

B

`6.26xx10^(-14)`

C

`8.85xx10^(-16)`

D

`8.85xx10^(-14)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

`E_(rms)^(2)=(E_(m))/(sqrt(L))`
`therefore E_(rms)^(2)=(E_(m)^(2))/(2)`
`rho=epsilon_(0)E_(rms)^(2)`
`therefore rho =(8.85xx10^(-12)xx100xx10^(-6))/(2)`
`=4.425xx10^(-16)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTROMAGNETIC WAVES

    KUMAR PRAKASHAN|Exercise SECTION D MULTIPLE CHOICE QUESTIONS (MCQs) MCQs asked in Competitive Exams|23 Videos
  • ELECTROMAGNETIC WAVES

    KUMAR PRAKASHAN|Exercise BOARD.S QUESTION PAPER MARCH - 2020 (PART - A)|50 Videos
  • ELECTROMAGNETIC WAVES

    KUMAR PRAKASHAN|Exercise SECTION C NCERT EXEMPLAR SOLUTION (Long Answer Type Questions)|11 Videos
  • ELECTROMAGNETIC INDUCTION

    KUMAR PRAKASHAN|Exercise Section D MCQs (MCQs asked in Competitive Exams )|38 Videos
  • ELECTROSTATIC POTENTIAL AND CAPACITANCE

    KUMAR PRAKASHAN|Exercise Section D ( MCQs asked in Cometitive Exams )|39 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The maximum electric field at a distance of 10m from an isotropic point source of light is 3.0 Vm^(-1) . Calculate (a) the maximum value of magnetic field, (b) average intensity of light at that place and (c ) the power of the source. [c=3xx10^(8)ms^(-1), epsilon_(0)=8.854xx10^(-12)C^(2)N^(-1)m^(-2)]

An electromagnetic wave of electric field E=10 sin (omega t-Kx)N//C is incident normal to the cross - sectional area of a cylinder of 10 cm^(2) and having length 100 cm, lying along X - axis. Find (a) the energy density, (b) energy contained in the cylinder, (c ) the intensity of the wave, (d) momentum transferred to the cross - sectional area of the cylinder in 1 s, considering total absorption, (e ) radiation pressure. [epsilon_(0)=8.854xx10^(12)C^(2)N^(-1)m^(-2), c=3xx10^(8)ms^(-1)]

An observer is at 2 m from an isotropic point source of light emitting 40 W power. What are the rms values of the electric and magnetic fields due to the source at the position of the observer ? [c=3xx10^(8)ms^(-1), epsilon_(0)=8.854xx10^(-12)C^(2)N^(-1)m^(-2)]

A plane electromagnetic wave travelling along X - direction has electric field of amplitude 300 Vm^(-1) , directed along the Y - axis (a) What is the intensity of the wave ? (b) If the wave falls on a perfectly absorbing sheet of area 3.0 m^(2) , at what rate is the momentum delivered to the sheet and what is the radiation pressure exerted on the sheet ? [epsilon_(0)=8.854xx10^(-12)C^(2)N^(-1)m^(-2), c=3xx10^(8)ms^(-1)]

Intensity of electromagnetic wave is 0.02 "wattmeter"^(-2) and its velocity in space is 3xx10^(8)ms^(-1) then energy density of radiation is ….. Jm^(-2)

To get 2F capacitance, the area of each plate kept at separation of 2 mm is ...... . ' ( epsilon_(0) = 8.85 xx 10^(-12) MKS)

Considering the earth as a metallic sphere its capacitance would be nearly ...... mu F . (R = 6400 k.m epsilon_(0) = 8.85 xx 10^(-12) SI unit)

Find E_(0), B_(0) , intensity I and force exerted on surface for a spherical surface 20 m away from the point source bulb of 2000 W. Efficiency of bulb is 2% and consider the bulb as point source. (epsilon_(0)=8.85xx10^(-12)SI and c=3xx10^(8)ms^(-1))

When the electromagnetic radiation of maximum wavelength of 2480 nm is incident on semiconductor. The band gap energy of semiconductor is ……eV. [6.6xx10^(-34)JS, C=3xx10^(8)m//s, 1eV=1.6xx10^(-19)J]

KUMAR PRAKASHAN-ELECTROMAGNETIC WAVES-SECTION D MULTIPLE CHOICE QUESTIONS (MCQs)
  1. Component of electric field of electromagnetic wave is as following : ...

    Text Solution

    |

  2. Electric field of electromagnetic wave is represented by E = 50 sin (o...

    Text Solution

    |

  3. If the electric field associated with a radiation of frequency 10 MHz ...

    Text Solution

    |

  4. If plane electromagnetic wave of momentum p and E are collied with the...

    Text Solution

    |

  5. The intensity of plane electromagnetic wave with B(0)=1.0xx10^(-4)T is...

    Text Solution

    |

  6. Intensity of electromagnetic wave is 0.02 "wattmeter"^(-2) and its vel...

    Text Solution

    |

  7. Radiated energy per second gain by an electric bulb is 25 Joule/second...

    Text Solution

    |

  8. Which of the following is dimensional formula of intensity of radiatio...

    Text Solution

    |

  9. Which of following waves are used for satellite communication ?

    Text Solution

    |

  10. Which of following waves are used for sonography ?

    Text Solution

    |

  11. Which of following waves cannot propagate in vacuum ?

    Text Solution

    |

  12. Which of following statements are correct ? (1) Wavelength of micr...

    Text Solution

    |

  13. Which of following are not electromagnetic waves ?

    Text Solution

    |

  14. In the following list of different electromagnetic waves and its sourc...

    Text Solution

    |

  15. Crystalline structures can be studied using …. .

    Text Solution

    |

  16. In vacuum, X - rays, Gamma rays and Microwave have …. .

    Text Solution

    |

  17. For navigation in sea, …. waves are useful.

    Text Solution

    |

  18. …. radiation is emitted by hot bodies.

    Text Solution

    |

  19. In microwave oven, if frequency of rotation of water molecules is v(1)...

    Text Solution

    |

  20. Given the frequency of microwave used by microwave oven to cook food.

    Text Solution

    |