Home
Class 12
PHYSICS
What is the drift velocity of electrons ...

What is the drift velocity of electrons in a silver wire of length 2 m, having cross-sectional area `6.14xx10^(-6)m^(2)` and carrying a current of 5A. Given, atomic weight of silver = 108, density of silver `=9.5xx10^(3)kg//m^(3)`, charge of electron `=1.6xx10^(-9)C`, Avogadro's number `=6.023xx10^(26)` per kg atom?

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

What is the drift velocity of electrons in a silver wire of length 2 m, having cross-sectional area 6.14xx10^(-6)m^(2) and carrying a current of 5A. Given, atomic weight of silver = 108, density of silver =9.5xx10^(3)kg//m^(3) , charge of electron =1.6xx10^(-19)C , Avogadro's number =6.023xx10^(26) per kmol?

What is the drift velocity of electrons in a silver wire of length 1m having cross-section area 3.14 xx 10^(-6)m^(2) and carriying a current of 10A . Given atoms weight of weight of silver = 108 density of silver 10.5 xx 10^(3) kg//m^(3) , charge of electron 1.6 xx 10^(-19) C , Avogadro's number 6.023 xx 10^(26) per kg.atom

What is the drift velocity of electrons in a silver wire of length 1m having cross-section area 3.14 xx 10^(-6)m^(2) and carriying a current of 10A . Given atoms weight of weight of silver = 108 density of silver 10.5 xx 10^(3) kg//m^(3) , charge of electron 1.6 xx 10^(-19) C , Avogadro's number 6.023 xx 10^(26) per kg.atom

What is the drift velcity of electrons in silver wire of length 1 m having cross-sectional area 3.14xx10^(-6)m^(2) and carrying a current of 10 A . Given atomic mass of silver =108, density of silver =10.5xx10^(3) kg m^(-3) , charge on electron =1.6xx10^(-19) C and Avogadro's number =6.023xx10^(26) per kt-atom.

What is the drift velocity of electrons in a silver wire of length 1 m, area of cross-section 3.14 xx 10^-6m^2 and carrying a current of 10 A. Given, charge on electron = 1.6 xx 10^-19C , Avogadro number = 6.02 xx 10^23 atomic weight of silver = 108 and density of silver = 10.5 xx 10^3 kg m^-3 .

What is the drift velocity of electrons in a copper conductor having a cross-sectional area of 5xx10^(-6) m^(2) if the current is 10 A. Assume there are 8.0xx10^(28) "electrons"//m^(3) .

Estimate the average drift velocity of conduction electrons in a copper wire of cross-sectional area 2.5 xx 10^(-7) m^(2) , carrying a current of 2.7 A. Assume the density of conduction electrons to be 9 xx 10^(28) m^(-3) .