Home
Class 11
PHYSICS
A body of mass 0.5 kg travels in a strai...

A body of mass `0.5 kg` travels in a straight line with velocity `v =a x^(3//2)` where `a = 5 m//s^(2)`. The work done by the net force during its displacement from `x = 0` to `x = 2 m` is

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A body of mass 0.5 kg travels in a straight line with velocity v = ax^(3/2) where a = 5 m^(-1/2) s^(-1) . The work done by the net force during its displacement from x = 0 to x = 2 m is

A body of mass 0.5 kg travels in a straight line with velocity v=a x(3/2) where a=5 m(1/2)s^-1 . What is the work done by the net force during its displacement from x = 0 to x = 2 m?

A body of mass 0.5 kg travels in a straight line with velocity v= kx^(3//2) where k=5m^(-1//2)s^(-1) . The work done by the net force during its displacement from x=0 to x=2 m is

A body of mass 0.5 kg travels in a straight line with velocity v= kx^(3//2) where k=5m^(-1//2)s^(-1) . The work done by the net force during its displacement from x=0 to x=2 m is

A body of mass 0.5 kg travels in a straight line with velocity v= ax^(3/2)" where "a= 5m^(1/2)s^(-1) . What is the work done by the net force during its displacement from x=0 to x= 2m?