Home
Class 11
PHYSICS
A copper wire of length 1.0 m and a stee...

A copper wire of length `1.0` m and a steel wire of length` 0.5` m having equal cross-sectional areas are joined end to end. The composite wire is stretched by a certain load which stretches the copper wire by `1 mm.` If the Young’s modulii of copper and steel are respectively `1.0xx10^(11)Nm^(-2)"and"2.0xx10^(11)Nm^(-2),`
the total extension of the composite wire is:

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A copper wire of length 2.2 m and a steel wire of length 1.6 m, both of diameter 3.0 mm, are connected end to end. When stretched by a load, the net elongation is found to be 0.70 mm. Obtain the load applied. Young's modulus of copper Y _(C) =1.1 xx 10 ^(11) Nm ^(-2) Young's modulus of steel Y _(S) =2.0 xx 10 ^(11) Nm^(-2).

A copper wire and a steel wire of same length and same cross-section are joined end to end. The compositive wire is hung from a rigid support and a load is suspended form the free end. The increase in length of the compositive wire is 4 mm. The increase in copper wire will be (Y_(copper)=1.2xx10^(11)N//m^(2),Y_(steel)=2xx10^(11)N//m^(2))

A copper wire and a steel wire of same length and same cross-section are joined end to end. The compositive wire is hung from a rigid support and a load is suspended form the free end. The increase in length of the compositive wire is 4 mm. The increase in copper wire will be (Y_(copper)=1.2xx10^(11)N//m^(2),Y_(steel)=2xx10^(11)N//m^(2))

A Copper wire of length 2.2m and a steel wire of length 1.6m, both of diameter 3.0mm are connected end to end. When stretched by a load, the net elongation is found to be 0.70 mm. Obtain the load applied . Young's modulus of copper is 1.1 xx 10^(11)Nm^(-2) and Young's modulus of steel is 2.0 xx 10^(11)Nm^(-2) .

A Copper wire of length 2.2m and a steel wire of length 1.6m, both of diameter 3.0mm are connected end to end. When stretched by a load, the net elongation is found to be 0.70 mm. Obtain the load applied . Young's modulus of copper is 1.1 xx 10^(11)Nm^(-2) and Young's modulus of steel is 2.0 xx 10^(11)Nm^(-2) .

A steel wire and a copper wire of equal length and equal cross sectional area are joined end to end and the combination is subjected to a tension. Find the ratio of a. The stresses developed in the two wire and b. the strains developed. Y of steel =2xx10^11Nm^-2 . Y of copper =1.3xx10^11 Nm^-2 .

A steel wire and a copper wire of equal length and equal cross sectional area are joined end to end and the combination is subjected to a tension. Find the ratio of a. The stresses developed in the two wire and b. the strains developed. Y of steel =2xx10^11Nm^-2 . Y of copper =1.3xx10^11 Nm^-2 .

A copper wire (Y=10^(11) Nm^(-2)) of length 8 m and a steel wire (Y=2xx10^(11) Nm^(-2)) of length 4 m, each of 0.5 cm^(2) cross-section are fastened end to end and stretched with a tension of 500 N. choose the correct option.

A copper wire (Y=10^(11) Nm^(-2)) of length 8 m and a steel wire (Y=2xx10^(11) Nm^(-2)) of length 4 m, each of 0.5 cm^(2) cross-section are fastened end to end and stretched with a tension of 500 N. choose the correct option.

A copper wire of length 2.2m and a steel wire of length 1.6m, both of diameter 3.0mm are connected end to end. When stretched by a force, the elongation in length 0.50 mm is produced in the copper wire. The streching force is (Y_(copper)=1.1xx10^(11)Nm^(-2) , Y_(steel)=2.0xx10^(11)Nm^(-2))