Home
Class 11
PHYSICS
An open water tanker moving on a horizon...


An open water tanker moving on a horizontal straight road has a cubical block of cork floating over its surface if the tanker has an acceleration of `a` as shown, the acceleration of the cork w.r.t container is ignore viscosity.

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A circular disc with a groove along its diameter is placed horizontally on a rough surface. A block of mass 1 kg is placed as shown. The co-efficient of friction between the block and all surfaces of groove and horizontal surface in contact is mu=2/5 . The disc has an acceleration of 25m//s^2 towards left. Find the acceleration of the block with respect to disc. Given cos theta=4/5 , sin theta=3/5 .

A circular disc with a groove along its diameter is placed horizontally on a rough surface. A block of mass 1 kg is placed as shown. The co-efficient of friction between the block and all surfaces of groove and horizontal surface in contact is mu=2/5 . The disc has an acceleration of 25m//s^2 towards left. Find the acceleration of the block with respect to disc. Given cos theta=4/5 , sin theta=3/5 .

A railway carriage moves over a straight track with acceleration a. Passenger in the carriage drops a stone. What is the acceleration of the stone w.r.t. the carriage and the earth?

A railway carriage moves over a straight track with acceleration a. Passenger in the carriage drops a stone. What is the acceleration of the stone w.r.t. the carriage and the earth?

A vehicle moving in a straight road has its speed changed from 5 m/s to 8 m/s in 2 sec. What is its average acceleration ?

A vehicle moving in a straight road has its speed changed from 5 m/s to 8 m/s in 2 sec. What is its average acceleration ?

Two blocks A and B attached to each other by a massless spring or kept on a rough horizontal surface ( mu=0.1 ) and pulled by a force of200N as shown in figure. If at some instant, the 10 kg mass has an acceleration of 12 ms^(-2) . what is the acceleration of 20 kg mass (in ms^(2) ).