Home
Class 12
PHYSICS
A particle moves on x-axis such that its...

A particle moves on x-axis such that its KE varies as a relation KE=`3t^(2)` then the average kinetic energy of a particle in 0 to 2 sec is given by :

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A particle moves in space such that its position vector varies as vec(r)=2thati+3t^(2)hatj . If mass of particle is 2 kg then angular momentum of particle about origin at t=2 sec is

A particle moves in space such that its position vector varies as vec(r)=2thati+3t^(2)hatj . If mass of particle is 2 kg then angular momentum of particle about origin at t=2 sec is

A particle moves in a straight line and its position x and time t are related as follows: x=(2+t)^(1//2) Acceleration of the particle is given by

Kinetic energy of a particle moving in a straight line varies with time t as K = 4t^(2) . The force acting on the particle

Kinetic energy of a particle moving in a straight line varies with time t as K = 4t^(2) . The force acting on the particle

The kinetic energy of a particle of mass m moving with speed v is given by K=(1)/(2)mv^(2) . If the kinetic energy of a particle moving along x-axis varies with x as K(x)=9-x^(2) , then The region in which particle lies is :

The kinetic energy of a particle of mass m moving with speed v is given by K=(1)/(2)mv^(2) . If the kinetic energy of a particle moving along x-axis varies with x as K(x)=9-x^(2) , then The region in which particle lies is :

The kinetic energy of a particle of mass m moving with speed v is given by K=(1)/(2)mv^(2) . If the kinetic energy of a particle moving along x-axis varies with x as K(x)=9-x^(2) , then The region in which particle lies is :

A particle is moving along x-axis such that its velocity varies with time according to v=(3m//s^(2))t-(2m//s^(3))t^(2) . Find the velocity at t = 1 s and average velocity of the particle for the interval t = 0 to t = 5 s.