Home
Class 11
PHYSICS
A body of mass 2kg travels according to ...

A body of mass `2kg` travels according to the law `x (t) = pt + qt^(2) + rt^(3)` where `p = 3ms^(-1),q = 4 ms^(-2)` and `r = 5ms^(-3)` .

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A body of mass 2kg travels according to the law x(t) = pt + qt^(2) + rt^(3) where , q = 4 ms^(-2) , p = 3 ms^(-1) and r = 5 ms^(-3) . The force acting on the body at t = 2s is

A body of mass 2kg travels according to the law x(t) = pt + qt^(2) + rt^(3) where , q = 4 ms^(-2) , p = 3 ms^(-1) and r = 5 ms^(-3) . The force acting on the body at t = 2s is

A body of mass 2kg travels according to the law x(t) = pt + qt^(2) + rt^(3) where , q = 4 ms^(-1) , p = 3 ms^(-1) and r = 5 ms^(-1) . The force acting on the body at t = 2s is

A body of mass 2 kg travels according to the law x (t) = pt + qt^(2) + rt^(3) where, q = 4m s^(-2) , p - 3m s^(-1) and r = 5m s^(-3) . The force acting on the body at t = 2s is

A body of mass 2 kg travels according to the law x (t) = pt + qt^2 + rt^3 where p = 3 ms^-1 q = 4 ms^-2 and r = 5 ms^-3 . the force acting on the body at t = 2 seconds is

A body of mass 2 kg is moving according to the equation for displacement at seconds as x(t) = pt^(2) + rt^(3). If p = 3 ms^(-1) , q = 4 ms^(-1) and r = 5 ms^(-1) the force acting after 2 sec is :

A body of mass 1kg is moving according to the law x(t)=(5t+4t^(2)+6t^(3))m . The force acting on the body at time t=2s is

Two cars (A) and (B) travel in straight line. The distance of (A) from the starting point is given as a function of them be a_A (t) = pt + qt^2 , with p = 2 . 60 ms^(-1) and q= 1.20 ms^(-2) . The distance of (B) from the starting point is x_B (t) = rt^2 - st^3 are r= 2. 80 ms^(-2) and s = 0.20 ms^(-3) . Answer the following questions, At what time (s) are the cars at the same point ?

Two cars (A) and (B) travel in straight line . The distance of (A) from the starting point is given as a function of time be a_A (t) = pt + qt^2 , with p = 2 . 60 ms^(-1) and q= 1.20 ms^(-2) . The distance of (B) from the starting pint is x_B (t) = rt^2 - st^3 are r= 2. 80 ms^(-2) and s = 0.20 ms^(-3) . Answer the following questions , At what time (s) do the cars (A) and (B) have the same acceleration ?

Two cars (A) and (B) travel in straight line . The distance of (A) from the starting point is given as a function of time be a_A (t) = pt + qt^2 , with p = 2 . 60 ms^(-1) and q= 1.20 ms^(-2) . The distance of (B) from the starting pint is x_B (t) = rt^2 - st^3 are r= 2. 80 ms^(-2) and s = 0.20 ms^(-3) . Answer the following questions , Which car is ahead just after they have the starting point ?