Home
Class 11
PHYSICS
A cylinder of mass m is kept on the edge...

A cylinder of mass `m` is kept on the edge of a plank of mass `2m` and length `12 m`, which in turn is kept on smooth ground. Coefficient of friction between the plank and the cylinder is `0.1`. The cylinder is given an impulse, which imparts it a velocity `7 ms^(-1)` but no angular velocity. Find the time after which the cylinder falls off the plank.

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A solid cylinder is kept on one edge of a plank of same mass and length 25 m placed on a smooth surface as shown in the figure. The coefficient of friction between the cylinder and the plank is 0.5. The plank is given a velocity of 20ms^(-1) towards right. Find the time (in S) after which plank any cylinder will separate. [g=10ms^(-2)]

A solid cylinder is kept on one edge of a plank of same mass and length 25 m placed on a smooth surface as shown in the figure. The coefficient of friction between the cylinder and the plank is 0.5. The plank is given a velocity of 20ms^(-1) towards right. Find the time (in S) after which plank any cylinder will separate. [g=10ms^(-2)]

A cylinder of mass m is placed on the edge of a long plank of same mass kept on the smooth horizontal surface, where mu the is the coefficient of friction between cylinder and plank. The cylinder is given an impulse at t=0 which impacts it is velocity V_(0) . find the time in which pure rolling starts.

A man of mass m_(1) stands at an edge A of a plank of mass m_(2) & length l which is kept on a smooth floor If man walks from A to the other edge B find displacement of plank.

A block of mass 1 kg is placed over a plank of mass 2 kg. The length of the plank is 2m. Coefficient of friction between the block and the plank is 0.5 and the ground over which plank is placed is smooth. A constant force F = 30 N is applied on the plank is horizontal direction. The time after which the block will separate from the plank is 73xx10^(-x)S the value of x is : (g = 10 m//s^(2))

A small block of mass 1kg is placed over a plank of mass 2kg. The length of the plank is 2 m. coefficient of friction between the block and the plnak is 0.5 and the ground over which plank in placed is smooth. A constant force F=30N is applied on the plank in horizontal direction. the time after which the block will separte from the plank is (g=10m//s^(2))

A small block of mass 1kg is placed over a plank of mass 2kg. The length of the plank is 2 m. coefficient of friction between the block and the plnak is 0.5 and the ground over which plank in placed is smooth. A constant force F=30N is applied on the plank in horizontal direction. the time after which the block will separte from the plank is (g=10m//s^(2))