Home
Class 12
PHYSICS
The current through a wire connected to ...

The current through a wire connected to a condenser varies with time as `i=(2t+1)A` the charge transport to the condenser from `t=0` to `t=5s` is

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The current in a conductor varies with time t as I=2-0.02t ampers. The electric charge that passes from t=0 to t=100 sec is

The current i through a wire varies with time t as shown in the fig. The effective (rms) value of the current is

The current flowing through a wire depends on time as l= 3t^(2) + 2t+5 . The charge flowing through the cross section of the wire in time from t=0 to t=2s is

The current flowing through a wire depends on time as i=3t^(2)+2t+5 . The charge flowing through the cross-section of the wire in time from t = 0 and t = 2 sec. is

The current I through a conductor varies with time t as shown in figure. The average electric current during t=0 to t=10 s will be

The current I through a conductor varies with time t as shown in figure. The average electric current during t=0 to t=10 s will be

The current through a wire depends on time as i=(2+3t)A . Calculate the charge crossed through a cross section of the wire in 10sec.

The current through a wire depends on time as i=(2+3t)A . Calculate the charge crossed through a cross section of the wire in 10sec.

The current through a wire depends on time as i=(2+3t)A . Calculate the charge crossed through a cross section of the wire in 10sec.