Home
Class 11
PHYSICS
A man of mass 50 kg starts moving on the...

A man of mass 50 kg starts moving on the earth and acquires speed of 1.8 m/s. with what speed does the earth recoil? Mass of earth =`6xx10^24kg.`

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Find the radius of the circular orbit of a satellite moving with an angular speed equal to the angular speed of earth's rotation. Mass of the earth =6xx10^24kg

A satellite is revolving around the earth at a height of 600 km. find The speed of the satellite. Radius of the earth =6400 km and mass of the earth =6xx10^24kg .

If the escape velocity of a planet is 3 times that of the earth and its radius is 4 times that of the earth, then the mass of the planet is (Mass of the earth = 6 xx 10^24 kg )

An artificial satellite revolves round the earth at a height of 1000 km . The radius of the earth is 6.38xx10^(3)km . Mass of the earth 6xx10^(24)kg,G=6.67xx10^(-11)Nm^(2)kg^(-2) . Find the orbital speed and period of revolution of the satellite.

A satellite is revolving round the earth at a height of 600 km. find a. The speed of the satellite and b. The time period of the satellite. Radius of the earth =6400 km and mass of the earth =6xx10^24kg .

A rocket is fired vertically with a speed of 5 km s^-1 from the earth’s surface. How far from the earth does the rocket go before returning to the earth ? Mass of the earth = 6.0 xx 10^24 kg , mean radius of the earth = 6.4 xx 10^6 m , G = 6.67 xx 10^-11 N m^2kg^-2 .

The potential energy os a body of mass 100 kg is circulating in orbit at a height of 600 km above the surface of earth is (Radius of earth 6400 km, mass of earth =6xx10^(24)" kg and G"=2//3xx10^(-10)Nm^(2)//kg^(2))

Calculate the gravitational force on a body of mass 1 kg lying on the aurface of earth. Given mass of earth. Given mass of earth is 6xx10^(24) kg and radius of earth is 6400 km.