Home
Class 12
PHYSICS
Ligth of wavelength 4000A^(@) is inciden...

Ligth of wavelength `4000A^(@)` is incident on a metal surface of work function `2.5 eV`. Given `h=6.62xx10^(-34) Js,c=3xx10^(8) m//s`, the maximum `KE` of photoelectrons emitted and the corresponding stopping potential are respectively

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Light of wavelength 4000A^(@) is incident on a potassium surface whose work function is 2.1eV. What will be the stopping potential

A light whose frequency is equal to 6xx10^(14)Hz is incident on a metal whose work function is 2eV(h=6.63xx10^(-34)Js,1eV=1.6xx10^(-19)J) . The maximum energy of electrons emitted will be:

A light whose frequency is equal to 6xx10^(14)Hz is incident on a metal whose work function is 2eV(h=6.63xx10^(-34)Js,1eV=1.6xx10^(-19)J) . The maximum energy of electrons emitted will be:

Light of wavelength 500 nm is incident on a metal with work functin 2.28 eV.The de-Broglie wavelength of the emitted electron is :[ h=6.6xx10^(-34Js) and c=3xx10^(8)m//s ]

Ligth of wavelength 4000 Å is incident on a metal plate whose work function is 2 eV . What is maximum kinetic enegy of emitted photoelectron ?

If a light of wavelength 5000overset@ A is incident on a metal surface of work function 6 eV, emission of photoelectrons is possible or not? [h = 6.63 xx 10^-34 J-S, C = 3 xx 10^8 m//sec] .

Light of wavelength 4000Å is allowed to fall on a metal surface having work function 2 eV. The maximum velocity of the emitted electrons is (h=6.6xx10^(-34)Js)