Home
Class 12
PHYSICS
Calculate the mass and density of the ea...

Calculate the mass and density of the earth. Given that Gravitational constant `G = 6.67 xx 10^(-11) Nm^(2)// kg^(2)`, the radius of the earth `= 6.37 xx 10^(6) m` and g `= 9.8 m//s^(2)`.

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the mass and mean density of the earth from the following data : {:(,"Gravitational constant",(G),=6.6xx10^(-11)Nm^(2)kg^(-2)),(,"Radius of the earth",(R ),=6.37xx10^(6)m),(,"Acceleration due to gravity",(g),=9.8ms^(-2)):}

Calculate the acceleration due to gravity on the earth 's surface , given that gravitational constant G = 6.7 xx 10^(-11) SL unit , radius of he earth = 6. 4 xx 10 ^(6) m and mean density of earth = 5.5 xx 10^(3) kg m^(-3) .

On earth, the value of G = 6.67 xx 10^(-11) Nm^(2)// kg^(2) . What is its value on the moon ?

Calculate the mass of the earth. Given radius of the earth =6.4xx10^-6 m and g = 9.8 m//s^2

If the value of gravitational constant is 6.6*10^(-11) Nm^2kg^(-2) and g=9.8m/s^2 , find the mass of the earth. Given, radius is 6.4*10^6 m .

Assuming the earth b to be a homogeneous sphere determine the density of the earth from the following data. g = 9.8 m//s^(2), G = 6.67 xx 10^(-11) Nm^(2) kg^(2) , radius of the earth = 6372km.

Calculate the speed of projection necessary to send a body right out of the filed of the earth's grvivtational attraction. G= 6.63 xx10^(-11) "newton metre^(2) " Kg^(2) Mass of the earth = 5.97 xx 10^(24) Radius of the earth = 6.37 xx 10^(6) m .

What is the work done in taking an object of mass 1kg from the surface of the earth to a height equal to the radius of the earth ? ( G = 6.67 xx 10^(-11) Nm^(2)//Kg^(2) , Radius of the earth = 6400 km, Mass of the earth = 6 xx 10^(24) kg .)