Home
Class 11
PHYSICS
The blocks A and B shown in the figure h...

The blocks A and B shown in the figure have masses `M_A = 5 kg and M_B = 4 kg`. The system is released from rest. The speed of B after A has travelled a distance 1 m along the incline is

A

`sqrt3/2 sqrtg`

B

`sqrt3/3 sqrtg`

C

`sqrtg/(2sqrt3)`

D

`sqrtg/2`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • NEWTONS LAWS OF MOTION

    AAKASH SERIES|Exercise PRACTICE SHEET (EXERCISE - II) (LEVEL - II) ( More than one correct answer Type Questions )|4 Videos
  • NEWTONS LAWS OF MOTION

    AAKASH SERIES|Exercise PRACTICE SHEET (EXERCISE - II) (LEVEL - II) ( Linked Comprehension Type Questions )|4 Videos
  • NEWTONS LAWS OF MOTION

    AAKASH SERIES|Exercise PRACTICE SHEET (EXERCISE - II) (LEVEL - I) (Straight Objective Type Questions)|34 Videos
  • MOTION IN A STRAIGHT LINE

    AAKASH SERIES|Exercise Questions for Descriptive Answers|7 Videos
  • OSCILLATION

    AAKASH SERIES|Exercise QUESTIONS FOR DESCRIPTIVE ANSWERS|12 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Three masses m_1 = m ,m_2 = 2m and m_3 = 3m are hund on a string passing over a frictionless pulley as shown in Figure . The mass of the string in negligible . The system is released from rest. The tension in the string between masses m_1 and m_2 is

Three masses m_1 = m ,m_2 = 2m and m_3 = 3m are hund on a string passing over a frictionless pulley as shown in Figure . The mass of the string in negligible . The system is released from rest. The tension in the string between masses m_2 and m_3 is

A block of mass M is placed on the top of a bigger block of mass 10M as shown in fig. All the surfaces are frictionless. The system is releated from rest. The distance moved by the bigger block by the time the smaller block reaches the ground is

Two blocks asre connected by a string as shown in figure. They are released from rest. Show that after they moved a distance L, their common speed is given by sqrt((2(m_(2)-mu m_(1))gL)/((m_(1)+m_(2)))) where mu is the coefficient of friction.

Four blocks A, B, C and D of masses 6 kg, 3 kg, 6 kg and 1kg respectively are connected by light strings passing over frictionless pulleys as shown in the figure. The strings P and Q are horizontal. The coefficient of friciton between the horizontal surface and the block B is 0.2 and the blocks A and B move together. If the system is released from rest then the tension in string Q is (Acceleration due to gravity, g = 10 ms^(-2) )

The masses m_(1)=10 kg m_(2)=5 kg are connected by a ideal string as shown in figure. The coefficient of friction m_(1) and the surface is mu=0.2 .Assuming that the system is released from rest. Calculate the velocity of block when m_(2) has descended by 4m? [g=10ms^(-2)]