Home
Class 12
PHYSICS
A circular loop of radius 4.0 cm is plac...

A circular loop of radius 4.0 cm is placed in a horizontal plane and carries an electric current of 5.0 A in the clockwise direction as seen from above. Find the magnetic field (a) at a point 3.0 cm above the centre of the loop (b) at a point 3.0 cm below the centre of the loop.

Text Solution

AI Generated Solution

To solve the problem, we need to find the magnetic field at two points: one above the center of the loop and one below it. We will use the formula for the magnetic field along the axis of a circular current-carrying loop. ### Given Data: - Radius of the loop, \( R = 4.0 \, \text{cm} = 4 \times 10^{-2} \, \text{m} \) - Current, \( I = 5.0 \, \text{A} \) - Distance above the center, \( X_1 = 3.0 \, \text{cm} = 3 \times 10^{-2} \, \text{m} \) - Distance below the center, \( X_2 = 3.0 \, \text{cm} = 3 \times 10^{-2} \, \text{m} \) ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MAGNETIC FIELD DUE TO CURRENT

    HC VERMA ENGLISH|Exercise questions for short answer|12 Videos
  • MAGNETIC FIELD DUE TO CURRENT

    HC VERMA ENGLISH|Exercise Objective 2|7 Videos
  • MAGNETIC FIELD

    HC VERMA ENGLISH|Exercise objective2|9 Videos
  • MAGNETIC PROPERTIES OF MATTER

    HC VERMA ENGLISH|Exercise Short Answer|6 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A circular loop of radius R=20 cm is placed in a uniform magnetic field B=2T in xy -plane as shown in figure. The loop carries a current i=1.0 A in the direction shown in figure. Find the magnitude of torque acting on the loop.

A circular loop of radius R=20 cm is placed in a uniform magnetic field B=2T in xy -plane as shown in figure. The loop carries a current i=1.0 A in the direction shown in figure. Find the magnitude of torque acting on the loop.

A circular loop with N turns has radius r . It lies in the x-y plane carrying current I in the anti-clockwise direction . If the magnetic field in the region is vecB = B_0hati , then find the torque (vecr) acting on the loop .

A current of 2*00 A exists in a square loop of edge 10*0 cm . Find the magnetic field B at the centre of the square loop.

A square loop of side 6 cm carries a current of 30 A . Calculate the magnitude of magnetic field B at a point P lying on the axis of the loop and a distance sqrt7 cm from centre of the loop.

An electric current I flows through a circular loop as shown in Figure 2(b) below. Write an expression and direction for the magnetic field at the centre of the loop at point P.

A circular loop of radius r carries a current i. where should a long , straight wire carrying a current 4i be placed in the plane of the circle so that the magnetic field at the centre becomes zero?

Two infinitely long straight wires lie in the xy-plane along the lines x =pm R . The wire located at x =+R carries a constant current I_(1) and the wire located at x = -R carries a constant current I_(2) . A circular loop of radius R is suspended with its centre at (0,0, sqrt(3)R) and in a plane parallel to the xy-plane. This loop carries a constant current ? in the clockwise direction as seen from above the loop. The current in the wire is taken to be positive if it is in the +hat J direction. Which of the following statements regarding the magnetic field vec B is (are) true?

A circular loop of radius a, carrying a current I, is placed in a tow dimensional magnetic field. The centre of the loop coincides with the centre of the filed The strenght of the magnetic field at the pariphery of the loop is B. find the magnetic force on the wire.

A circular wire loop of radius R is placed in the X-Y plane with its centre at the origin. The loop carries a current I in the clockwise direction when viewed from a point on the positive Z-axis. A uniform magnetic field vecB=B_(0)((hati+sqrt(3)hatj)/2) exists in the region x gt (R sqrt(3))/2 . The magnitued of the magnetic force on the loop due to the magnetic field is (B_(0)IR)/n . The value of n is______________.

HC VERMA ENGLISH-MAGNETIC FIELD DUE TO CURRENT-exercise
  1. A piece of wire carrying a current of 6.00 A is bent in the form of a ...

    Text Solution

    |

  2. A circular loop of radius r carries a current i. where should a long ...

    Text Solution

    |

  3. A circular coil of 200 turns has a radius of 10 cm and carries a curre...

    Text Solution

    |

  4. A circular loop of radius 4.0 cm is placed in a horizontal plane and c...

    Text Solution

    |

  5. A charge of (3.14 xx 10^-6) C is distributed uniformly over a circular...

    Text Solution

    |

  6. A thin but long, hollow, cylindrical tube of radius r carries a curre...

    Text Solution

    |

  7. A long, cylindrical tube of inner and outer radii a and b carries a cu...

    Text Solution

    |

  8. A long, cylindrical wire of radius b carries a current i distributed u...

    Text Solution

    |

  9. A solid wire of radius 10 cm carries a current of 5.0 A distributed un...

    Text Solution

    |

  10. Sometimes we show an idealised magnetic field which is uniform in a gi...

    Text Solution

    |

  11. Two large metal sheets carry surface currents as shown in figure . The...

    Text Solution

    |

  12. Consider the situation of the previous problem. A particle having char...

    Text Solution

    |

  13. The magnetic field B inside a long solenoid, carrying a current of 5.0...

    Text Solution

    |

  14. A long solenoid is fabricated by closely winding a wire of radius 0.5 ...

    Text Solution

    |

  15. A copper wire having resistance 0.01 ohm in each metre is used to wind...

    Text Solution

    |

  16. A tightly- wound solenoid of radius a and length l has n turns per uni...

    Text Solution

    |

  17. A tightly- wound , long solenoid carries a current of 2.00 A. An elect...

    Text Solution

    |

  18. A tightly-wound, long solenoid has n turns per unit length, a radius r...

    Text Solution

    |

  19. A tightly- wound, long solenoid is kept with its axis parallel to a la...

    Text Solution

    |

  20. A capacitor of capacitance 100 mu F is connected to a battery of 20 vo...

    Text Solution

    |